יש מקום לכולם בגוש דן

נשלח 29 ביולי 2011, 10:52 על ידי Sustainability Org
24/7/2011, מאת אוהד קרני

"תעברו לפריפריה!" – זו קריאת התוכחה השחוקה ביותר לה זוכה מחאת הדיור. גם הפתרונות אותם מקדמת הממשלה מכוונים בעיקר לסבסוד המגורים בפריפריה ולהפשרת קרקעות ושטחים פתוחים לבנייה הרחק מן המרכז. רבים וטובים כבר כתבו על הבעייתיות והאבסורד שבכך – כיצד בפטרונות וזלזול שולחים את המפגינים לטרגדיה הידועה מראש של עיירות הפיתוח. אבל כבר אמרו זאת וזעקו זאת ולכן לא ארחיב על כך כאן. גם על מגוון רפורמות הנדל"ן של השנים האחרונות – מרפורמת המרפסת, דרך הרפורמות במנהל מקרקעי ישראל ובוועדות התכנון וכלה ב"סופר טאנקר" של הוד"לים – כבר כתבו ודיברו לא מעט. ככל הנראה, המכנה המשותף של כל רפורמות אלו הוא שפיכת התינוק של התכנון יחד עם המים של הבירוקרטיה. "אין ברירה" אומרים לנו  "חייבים להפשיר שטחים פתוחים כדי לבנות שכונות מגורים" ומתלוננים על הגופים הירוקים שמעכבים הכל. "תעברו לפריפריה" מסבירים לנו "במרכז כבר לא נותר מקום". אז זהו – שדווקא יש מקום ואפילו הרבה.

הבעיה המרכזית של הבנייה בישראל היא שהיא פשוט לא צפופה מספיק. ישראל היא אמנם אחת מהמדינות הצפופות ביותר בעולם ותשעה מתוך עשרה אנשים חיים בה בערים, אבל למרבה האבסורד הערים שלנו ממש לא צפופות. בהשוואה לערים מתפקדות ונחשקות בעולם אנחנו פיזרנו את עצמנו לדעת – פריז למשל צפופה פי 3 מתל אביב ופי 10 מגוש דן. ברצלונה צפופה פי 2 מתל אביב ופי 10 מפרברי שינה כמו מודיעין.

מי אמר שצפוף בגוש דן?

המחיר של הפיזור הזה מתבטא בדרכים רבות – פגיעה בשטחים הפתוחים, הטיה לטובת נסיעה ברכבים פרטיים, עלות גבוהה של הקמת ותחזוקת תשתיות וכמובן מצוקת דיור במרכז. מחקרים רבים מראים שצפיפות עירונית מקטינה את טביעת הרגל האקולוגית של דיירי הערים. הציפוף הוא גם זה שתורם לאינטנסיביות העירונית שמושכת כה רבים לערים. הוא גם תורם להצלחה הכלכלית של ערים. אם היינו מצופפים את תל אביב לבדה כמו את פריז היה בה מקום לעוד 800 אלף תושבים. אפילו לא חייבים לפזול רחוק עד לצרפת – מספיק שנצופף את גוש דן כמו את תל אביב בשביל שיהיה בו מקום ל-11 מיליון תושבים – הרבה יותר ממה שצריך בכדי שכל מדינת ישראל תגור בגוש דן ב-2020.

איך נצופף את כל האנשים האלו? זה אולי נשמע כמו תרגיל תאורטי אבל למעשה זה בהחלט בר-ביצוע ויש לזה המון יתרונות – חברתיים, כלכליים וסביבתיים. אפילו לא צריך לבנות מגדלים בשביל לצופף -  הצפיפות של פריז וברצלונה נעשית ללא בנייה גבוהה במיוחד.

אז לפני שאתם אורזים את המזוודות ועוברים לאשקלון זכרו שפתרון אמיתי לבעיית הדיור אינו גירוש הצעירים לפריפריה הרחוקה, תוך פגיעה בכלכלת ישראל, הגדלת פערים חברתיים וכרסום בשטחים פתוחים, אלא ציפוף של גוש דן לטובת כולנו.

עכבר העיר הרבה יותר ידידותי לסביבה מעכבר הפרבר - ככל שהעיר צפופה יותר צריכת האנרגיה יורדת

לפוסט מאת אוהד קרני בבלוג ירוק נוצץ

Comments