מים.com: המתכנתים יחפשו פתרונות

נשלח 21 באוק׳ 2011, 7:24 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 21 באוק׳ 2011, 7:24 ]

מהנדסים, מפתחי תוכנה ומומחי מים ישתתפו בסיעור מוחין משותף ביוזמת StarTau. המטרה: למצוא פתרונות לבעיות בתחום המים

דן נשר | 19/10/2011 9:01
תגיות: משבר המים

מדינת ישראל מתייבשת. כל מי שתשאלו יידע לומר לכם שאין לנו מספיק מים. בעבור הרוב המכריע מדובר בעובדה נתונה שמתמצה עבור רבים בצורך לעשות מקלחות קצרות יותר ולסגור את הברז עד הסוף. אין ספק שמדובר בהתחלה טובה אך מה שדווקא פחות ידוע הוא שבדומה לתחומים אחרים, גם בתחום המים ישראל היא אחת המובילות בעולם בכל הנוגע לפיתוחים טכנולוגיים לטובת הפחתת אובדן המים, גילוי מוקדם של דליפות ועוד.

ברמה הגלובלית, מחלות הקשורות למים שאינם ראויים לשתייה ולהיעדר תנאי תברואה הולמים הם אחד האתגרים הגדולים בתחום בריאות הציבור בתבל בימינו אנו. מדובר הלכה למעשה במספרים בלתי נתפסים: קרוב למיליארד בני אדם חיים כיום ללא גישה למים ראויים לשתייה, 80% מכלל המחלות בעולם קשורות למים ויותר ילדים מתים משלשול מאשר מאיידס, מלריה ושחפת ביחד.
צילום: שאטרסטוק
80% מכלל המחלות בעולם קשורות למים צילום: שאטרסטוק

בעידן בו ישנם מעל 5 מיליארד מנויים סלולריים, ליותר אנשים היום יש גישה לטלפון סלולרי מאשר לשירותים נקיים. כתוצאה מכך, מפתחי תוכנה רבים פונים באופן תדיר לטכנולוגיות Mobile על מנת להתמודד עם בעיות המים החוזרות ונשנות. כיום משתמשים יכולים לאסוף נתונים אודות ריכוזי מים, לנתח ואף למפות אותם באמצעות סמארטפונים.

כמו כן, חקלאים יכולים לפקח על משאבות ההשקיה שלהם ולשלוט עליהם מרחוק באמצעות טלפונים סלולריים בסיסיים ביותר, תוך שהם חוסכים מים וזמן. כלים חדשים אלה מציעים דרכים חדשניות להתמודד עם אתגרי המים והתברואה בעולם.

הבנק העולמי אשר שם לעצמו למטרה לממן את התשתית הלא קיימת במדינות העולם השלישי כדי להבטיח כלכלת שוק וצמיחה כלכלית מתמשכת, בחר בדרך מקורית שבאמצעותה ניתן לתקוף את עניין המים: ארגון גלובלי של אירוע Hackathon,

(שילוב המילים Hack ו-Marathon) שבמסגרתו שותפים מהנדסים, מפתחי תוכנה ומומחים בתחום המים לסיעור מוחין שיימשך שלושה ימים מסביב לשעון. הבעיות איתן ידרשו להתמודד המשתתפים הוגדרו על ידי שורה של מומחים בתחום המים. 10 מדינות ברחבי העולם, וביניהן ישראל, לקחו על עצמן לארגן את האירוע באופן מקומי.

StarTau, מרכז היזמות של אוניברסיטת תל-אביב הוא שעומד מאחורי האירוע אשר יתקיים באוניברסיטת תל-אביב ויחל כבר ביום ראשון הקרוב (23.10.11) עד לסיומו ביום שלישי (25.10.11). האירוע יתקיים בשיתוף עם משרד התמ"ת, מנהל סחר חוץ ותכנית Israel NewTech. הכניסה חופשית ופתוחה לקהל הרחב. באירוע יתארחו וירצו יוסי ורדי, יזם הסדרתי וגורו אינטרנט ישראלי, וד"ר אלכס קומן, מומחה ליצירת ערך וחדשנות המוכר לרבים כפרשן מוביל בתוכנית "לילה כלכלי". פרטים נוספים ורישום באתר.
  
הכותב, דן נשר, הוא מנהל פרויקט WaterHackathon ב- StarTau, מרכז היזמות של אוניברסיטת תל-אביב.

לכתבה באתר nrg

Comments