בכותל המערבי התפללו לגשם ולתום הבצורת

פורסם: 30 בנוב׳ 2010, 5:12 על ידי: Sustainability Org

מאות מתפללים והרב הראשי לישראל התקבצו מול שריד בית המקדש בירושלים, התפללו לקצת משקעים, אך חזרו לביתם יבשים

יוסי אלי | 30/11/2010 8:57
תגיות: גשם, בצורת, הכותל המערבי, תפילה, תענית ציבור,ירושלים,הרב הראשי

"אחרי התפילה הזו אני בטוח שיירד גשם זלעפות עלינו, אז תביא מטרייה", אמר בביטחון מקורבו של הרב הראשי לישראל יונה מצגר, ממש לפני תחילתה של תפילת הענק למען הגשם בכותל המערבי, "זו תהיה אם כל התפילות, שתביא לממטר של גשמים". מאות משתתפים הגיעו אתמול בצהריים לרחבת הכותל המערבי כדי להשתתף בתפילת ענק לשמים, במטרה לפתוח את שעריהם ולעודד אותם להוריד טיפה קטנה אחת של המצרך הנדיר - מים.

הקורא המרכזי בתפילה היה לא אחר מאשר הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר, שניסה לפלס את דרכו לבמה המרכזית בארשת חתומה, מלווה במאבטחים אימתניים וקציני משטרה. עמאר קרא למתפללים להשתתף בתפילה, תוך שהוא זועק לשמים ולמיקרופון שהותקן במקום, ששידר למערכת כריזה גדולה שהחרישה את אוזניהם גם של אלו שלא הגיעו לכותל.

אברכים, נשים וטף הצטיידו אתמול בפיסת נייר שעליה נכתבה התפילה לגשם. דקות ספורות לפני תחילתה של התפילה הם עדיין האמינו בכל לבם כי הנה, לאחר ימים ארוכים כל כך של בצורת, מרגע שיפתחו את הפה והלב בתפילה ירגישו מיד על עורם טיפות מהשמים.
צילום: איי-פי
''נקווה שהגשם יגיע מחר''. מתפללים בכותל צילום: איי-פי

אבל ככל שהלכה התפילה והתמשכה, גם המאמינים האדוקים ביותר הבינו שהישועה לא תגיע הפעם. "אנחנו נמשיך להתפלל ונקווה שהגשם יגיע מחר או מחרתיים", אמר אתמול אחד המשתתפים באירוע, "חבל מאוד שהיום לא ירד, אבל נקווה שיירד בקרוב מאוד. אנחנו חייבים את הגשם".

התפילה עצמה הייתה מרשימה למדי. כאשר עצר הרב עמאר בין פסוק לפסוק הוא דרש תקיעה בשופר, הצליל המזוהה עם פתיחת שערי שמים. הרב עמאר הוסיף ודרש סליחה ומחילה מהקדוש ברוך הוא, באופן שהזכיר את התפילות הנהוגות ביום כיפור.

מלבד התוספות הנהוגות בתענית הציבור והסליחות, כללה התפילה גם נוסח מיוחד להורדת גשמים - "שלוש עשרה מידות" - ופיוטי גשם. במקביל לעצרת בכותל, קראו הרבנים הראשיים להתפלל גם בבתי כנסת ברחבי הארץ ובקהילות היהודיות בעולם. "אנחנו מקווים שהתפילה תעזור בסופו של דבר והארץ תתמלא בעננים רוויי גשמי ברכה", אמר אחד האברכים בעת יציאתו מן התפילה, "אבל הכל בידי שמים".

לכתבה באתר nrg
Comments