במועדון הגולף בקיסריה חוסכים במים

נשלח 30 במרץ 2011, 12:25 על ידי Sustainability Org

משטחי משחק הגולף מאז ומעולם מכוסים במדשאות ירוקים. כיצד זה מסתדר בעת של משבר המים? במועדון הגולף בקיסריה מצאו פתרונות המשביעים את רצון השחקנים ואף ידידותיים לסביבה

29/03/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

קיסריה
מדשאות של מועדון הגולף בקיסריה, פניהם כפני הדיונות שהיו במקור במקום. – צילום: דורית למברוזו
לפני כשלוש שנים עברו מגרשי הגולף בקיסריה שיפוץ רציני תחת שרביטו של פיט דאי, מומחה מספר אחד בעולם לתכנון מגרשי גולף. מועדון הגולף היחיד בארץ גדל מאז הוקם ובד ובד גדל גם שטח המדשאות שכידוע צמאים למים. אבל במועדון הגולף עוד טרם משבר המים האחרון חשבו כיצד לגדל 450 דונם של דשא ירוק מבלי לבזבז מים שפירים שזמינותם הולכת וקטנה מדי שנה. פגשתי את אבי אביטל שמנהל את מגרשי הגולף בקיסריה כבר 11 וחצי שנה והוא הסביר לי את רזי צריכת המים הנמוכה של מדשאות הגולף. סוג דשא עמיד למלח

קיסריה כידוע יושבת על אקוויפר החוף. מספר בארות שע החוף הומלחו בשל שאיבת יתר כשפאן מים מלוחים חדר מן הים לתוך מי התהום המתוקים.

כבר בתחילת שנות התשעים החלו במועדון הגולף להשקות באמצעות מים מליחים שנשאבו מבארות שאין למימיהם שימוש אחר, אך הדשא לא ממש "אהב את זה". בסוף הקיץ הוא לא נראה כבר כל כך ירוק: "הדשא פשוט קרס בגלל המים המלוחים", מספר אביטל.

לארץ יובא לפני עשרות שנים מחופי האוקיאנוסים הגובלים עם דרום אפריקה ואוסטרליה סוג של דשא בשם פספלום ששורשיו ועליו מסתדרים יפה מאוד עם מים מליחים. לדברי אביטל, הדשא יכול לגדול בצורה טובה גם כשהוא מושקה עם מים בתמהיל של 40 אחוז מי ים ו-60 אחוז מים מתוקים. את המים ששואבים מן האקוויפר (אינם ניתנים חינם למועדון) אוגרים בשני מכלי ענק עד לשימושם בהשקיה.

 כל ממטרה ניתנת לתכנון באמצעות מחשוב
גולף
השקיה חוסכת מים וגם מבטיחה לשחקנים דשא ירוק כל השנה – צילום: דורית למברוזו
ההשקיה כולה נשלטת על ידי מערכת ממוחשבת שמאפשרת תכנון ותכנות של כל ממטרה בנפרד. אביטל מסביר שבשל הטופוגרפיה החופית שבסיסה דיונות, קיימים  אזורים  במדשאות שבהמטרה אחידה מקבלים מים בעודף ואחרים סובלים ממחסור במים. גם המיקרו-אקלים והלחות הנמדדת באמצעות חיישנים ומזינה את המערכת הממוחשבת אינם אחידים על פני כל השטח. בשל נתונים לא אחידים אלה יש צורך בשיקול דעת אנושי בנוסף לשיקולי המערכת הממוחשבת האוטומטית, כך לפי נתונים אלה מכוונים כל ממטרה בנפרד לזמן ולאופן השקיה אופטימליים.  למנוע השקיית יתר

גם מצב הרטיבות סביב השורשים חשוב לחיסכון במים. אביטל מסביר שאת רטיבות הקרקע מודדים בעזרת חיישנים, בינתיים באופן חצי ידני. הוא מסביר שמאחר והאדמה היא חולית, עודפי המים אינם גורמים נזק לדשא, הם פשוט זורמים למי תהום משם באו וגורמים לבזבוז של מים. בקרוב יותקנו חיישנים בקרקע שימדדו באופן אוטומטי את הלחות ויזינו את המערכת הממוחשבת שתדע להתחשב בכך בניהול השקיית המדשאות.

בנוסף לדישון, ידידותי לסביבה כמובן, מפזרים בדשאים חומר משטח אף הוא עשוי רק מחומרים ידידותיים לסביבה. אביטל מסביר שהחומר המשטח מרחיב את נפח חלקיקי הקרקע, מאפשר חלחול גדול יותר של המים וספיקה טובה יותר על ידי השורשים.

אתגר של שיא צמצום ההשקיה

אביטל מסכם את נתוני ההשקיה של מדשאות מועדון הגולף בקיסריה בגאווה, אך אינו מסתפק בהישגים. בדרך כלל יש להשקות דונם של דשא ב-1,700 מ"ק מים לשנה. כיום צריכת ההשקיה במועדון הגולף בקיסריה היא בממוצע של 1,100 מ"ק לדנם בשנה. היעד של אביטל הוא לצמצם את צריכת המים ל-900 מ"ק לדונם לשנה. "גם מים מליחים צריך לחסוך ולא רק בשל החיסכון הכספי למועדון הגולף", אומר אביטל.

לכתבה באפוק טיימס


Comments