בעוד 3 שנים: בוצת גוש דן לא תוזרם לים

נשלח 12 בנוב׳ 2011, 2:28 על ידי Sustainability Org

החלה הקמת המפעל שיביא את סיום הזרמת הבוצה של גוש דן לים. עלות עבודות ההקמה: 800 מיליון שקל. צפי סיום: 2014

יעל דראל | 10/11/2011 16:23
תגיות: שפד"ן, איגודן, בוצה, זיהום ים
אחרי מחלוקות ועיכובים המפעל שיטפל ברוב בוצת השפד"ן יוצא לדרך: היום (ה') הונחה אבן הפינה למפעל המעכלים הגדול בישראל שיביא להפסקת הזרמת בוצת השפד"ן (איגודן) אל הים.
טקס הנחת אבן הפינה, היום
טקס הנחת אבן הפינה, היום צילום: חגי דור DSP
כיום, רק 15% מהבוצה (החומר המוצק שנותר לאחר שמסתיים תהליך טיהור השפכים בשפד"ן) מעובדת והופכת לדשן חקלאי. היתר מוזרם לים. המצב אמור להשתנות בעוד כשלוש שנים, אז תושלם הקמת המפעל שבנייתו החלה יום. עלות הפרויקט: 800 מיליון דולר, את העבודות תבצע סולל בונה תשתיות שתשקיע בפרויקט 200 מיליון שקל.

"עם השלמת מפעל המעכלים האנרוביים, יממש איגודן את חזונו ויהפוך לגוף הממחזר 100% מהשפכים", אמר ארנון גלעדי, יו"ר הדירקטוריון של איגדן. באיגודן מסבירים כי המעכלים יבצעו טיפול אנירובי בבוצה, במהלכו תופרד הבוצה מן המים, תועבר הבשלה בתוך המעכלים ולאחר מכן תועבר כדשן איכותי לשימוש חקלאי. ההחלטה על שימוש בטכנולוגיה זו התקבלה לאחר בחינה של מספר חלופות רבות על ידי צוותי מומחים.

"מדובר בפרויקט מאוד מורכב שמשמעותו היא הפיכת מפגעים למשאבים, זאת לצד מניעת זיהום הים שנמשך שנים רבות", ציין השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן.

"שיכון ובינוי חרטה על דגלה יצירת סביבת חיים בת קיימא עבורנו ועבור ילדינו. פרויקט זה מתאים לחזון שלנו, כאשר טכנולוגיות חכמות הדורשות מבנים הנדסיים מורכבים ייקחו את השפכים של אתמול ויהפכו אותם לאנרגיה ולמים של מחר", הוסיף עופר קוטלר, מנכ"ל קבוצת שיכון ובינוי.
Comments