קייפטאון: כשעיר מודרנית מתכוננת לרגע בו ייגמרו המים בברזים

פורסם: 2 בפבר׳ 2018, 8:22 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 בפבר׳ 2018, 8:24 ]
קייפטאון היתה מובילה עולמית בחיסכון במים. בגלל ההצלחה, הרשויות לא שעו לאזהרות לגוון את מקורות השתייה. עתה, אחרי שלוש שנות בצורת, התושבים מתכוננים לאסון הומניטרי חסר תקדים.

מקור: 'הארץ', 1/2/2018, נורימטסו אונישי וסומני סנגופטה, ניו יורק טיימס.

מקורות המים של העיר מתקרבים לנקודת התייבשות מסוכנת, ואם מפלס המים ימשיך לרדת, הברזים בבתים ובבתי העסק בקייפטאון ייסגרו עד בוא הגשמים. ארבעה מיליון תושבי העיר ייאלצו לעמוד בתור לקבלת מכסת המים שלהם בכ-200 נקודות אספקה ברחבי העיר. "כשיום האפס יגיע, הצבא ייאלץ להתערב", אומר פלאדי רנקוויסט, בזמן שהעמיס את רכב השטח שלו במכלים גדולים של מי מעיין טבעי, כשלידו משתרך תור ארוך של אזרחים מודאגים. 

הבעיות של קייפטאון ממחישות את אחת הסכנות הגדולות ביותר שמציב שינוי האקלים העולמי: איום גובר של בצורות חמורות. באפריקה, יבשת הפגיעה במיוחד להשלכות שינוי האקלים, מדינות אחרות, שאינן מתברכות במשאביה של קייפטאון, עשויות להפגע אף יותר מהמצב.

בשנים האחרונות עלו הטמפרטורות הממוצעות בקייפטאון, ובמאה האחרונה הפכה העיר ליבשה יותר. תחזיות אקלים מלמדות שלקייפטאון צפוי עתיד יבש יותר, ושהגשמים בעשורים הבאים יהיו יותר בלתי צפויים. השנים היבשות צפויות להיות יבשות יותר משהיו, והשנים הגשומות לא יהיו כה גשומות.

ערים אחרות בעולם מתמודדות גם הן עם מחסור חמור במים. בברזיל הגבילו הרשויות מיליונים מהתושבים למכסות מים יומיות בגלל בצורות מתמשכות; ברזיליה הבירה הכריזה לפני שנה על מצב חרום בגלל משק המים. מומחים אומרים שמצוקת המים בברזיל, שמשפיעה על יותר מ-800 רשויות מקומיות ברחבי המדינה, נובעת משינויי האקלים, התרחבות מהירה של החקלאות, תשתיות רעועות ותכנון לקוי.

להמשך קריאה ב'הארץ'...


כתבות קשורות:

Residents will have to queue for daily rations unless they drastically reduce consumption

קייפטון בצורת מחסור במים

Comments