בדרך לאישור: תקנות מים חדשות ומחמירות

פורסם: 27 בנוב׳ 2011, 13:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בנוב׳ 2011, 13:08 ]
22/11/2011, מאת מירב ארד
 
עיקר ההישג בתקנות החדשות הוא החובה לסנן מי מאגרים ומי תהום ח"כ מקלב: הוספת חומרים למים תגרום לעלייה של 10% במחירים
תקנות המים החדשות הגיעו אתמול (ב', 21.11.11) לדיון ראשון בוועדת הפנים והגנת הסביבה. מדובר בתקנות מודרניות ומחמירות העוסקות בין השאר בחיטוי מים, תוספות מינרלים למים ועוד. התקנות הן תוצאות עבודה של ועדה מקצועית, בראשות פרופ' אבנר עדין, שבדקה תקנות מים של ארגוני בריאות וסביבה מובילים בעולם כמו WHO - ארגון הבריאות העולמי ו-EPA - הסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה ובחרו בדרך כלל את התקנות המחמירות יותר.

פרופ' אבנר עדין, שהציג את עיקרי ההישגים בתקנות החדשות, אמר כי ההישג הגדול ביותר של הוועדה הוא החובה לסנן מים עיליים (מי מאגרים) כמו גם מי תהום. הניקיון המיקרוביאלי, לדבריו, הוא הישג החשוב ביותר של הוועדה. פרופ' עדין ציין כי קיים הבדל בין מי ברז למים מותפלים. בעוד שבמי ברז קיימים מינרלים, במים מותפלים הם אינם קיימים ולכן משרד הבריאות דורש להוסיף למים אלו מגנזיום. הוא ציין את עמדת משרד הבריאות הדורשת להוסיף פלואור באופן גורף למים, אך אמר כי המלצת הוועדה הייתה להוסיף פלואור רק ברשויות המבקשות תוספת זו.

המחלוקות: הוספת חומרים למים ושאלת העלויות

בפתח הדיון התברר כי קיימים כמה נושאים שעדיין נתונים במחלוקת. אחד מהם הוא תוספת חומרים שונים למים, כגון פלואור למי ברז או מגנזיום למים שהותפלו. ח"כ ד"ר רחל אדטו ציינה כי מול עמדת משרד הבריאות הדורש תוספת פלואור ישנם ארגונים המתנגדים לתוספת פלואור באופן גורף. ח"כ אמנון כהן אמר כי הגורם המכריע יהיה בריאות הציבור ושאלת עלות תוספת החומרים היא שאלה שולית יותר בעיניו.

לגבי שאלת העלות, היו גורמים שגרסו כי העלות תהיה שולית והיא יכולה להתגלגל על הצרכן. לעומתם, ח"כ אורי מקלב העריך כי תוספות שונות למים יגרמו לעלייה של 10% במחירי המים, דבר שיגרום לאי-צדק חברתי.

נציגי עמותת אדם טבע ודין ציינו הם בעד השבת מגנזיום למים מותפלים אולם הם נגד תוספת פלואור באופן גורף. שמעון רדליך, מנכ"ל תמהיל, הציע כי המים המותפלים יוזרמו חזרה לאקוויפרים או לכינרת, שם הם יוכלו לקלוט שוב את המינרלים שאבדו בהתפלה. רדליך ודוברים אחרים הדגישו כי המגנזיום חשוב ביותר למניעת תחלואה וכי הוא מצוי במי ברז ולא במזון.

ועדת הפנים והגנת הסביבה תמשיך לדון בתקנות בשבועות הקרובים עד לאישורן באופן מלא
 

כתבות קשורות:
Comments