חברות המים המינרליים עוברות למי קידוחים

פורסם: 29 באפר׳ 2011, 6:34 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 באפר׳ 2011, 6:38 ]

אחרי עשרות שנים: חברת "נביעות" מפסיקה לשאוב ממי המעיין עין הזהב בגליל העליון ותחל לשווק מים מינרליים מקידוחים באזור. גם המתחרה "מי עדן", המשווקת את מימי מעיין הסלוקיה בגולן, קיבלה אישור לשאוב מי קידוחים

עדי חשמונאי | 29/4/2011 9:30
תגיות: עין זהב,קריית שמונה (סביבה), מי עדן, נביעות,מים מינרליים, מי קידוחים, מי שתייה

היסטוריה בשוק המים המינרליים בישראל: אחרי עשרות שנים במהלכן התהדרה חברת נביעות בשאיבת מי המעיינות של עין זהב, שליד קריית שמונה בגליל העליון, תפסיק החברה לשאוב מהמעיין ותחל לשווק מי קידוחים שיישאבו משטחי כפר יובל הסמוך. בכך תהפוך לחברה הראשונה שתשווק מים מינרליים מקידוחים תת-קרקעיים בישראל.

צילום: חמד אלמקת
קריית שמונה, עין זהב. שימש לאורך שנים את ''נביעות'' צילום: חמד אלמקת

בשנתיים האחרונות סבלה נביעות, כמו גם המתחרה מי עדן, השואבת ממימי מעיין הסלוקיה בגולן, מתופעה חוזרת של זיהום מי המעיינות ונאלצה להפסיק את פעילותה לימים ארוכים, ואף לסבול מנזקים כספיים ותדמיתיים. לפני כשנה ביקשו החברות ממשרד הבריאות שיכיר במי קידוחים כמים מינרליים.

"משרד הבריאות נתן גם למי עדן וגם לנביעות אישור עקרוני להשתמש במים מינרליים מקידוח, ואפילו תמך בזה", אומר פרופ' איתמר גוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. "אבל הן צריכות לקבל אישור פרטני לכל קידוח ספציפי כיוון שמי הקידוחים צריכים לעמוד בתנאים מאוד מחמירים. אני מעריך שבקרוב מאוד שתי החברות יקבלו את האישור הסופי לשאיבה מקידוחים הנמצאים בקרבת המפעלים שלהן. למי התהום יש הרבה יתרונות ביחס למי המעיינות - היציבות המינרלית שלהם גבוהה יותר, ומאחר שהם לא חשופים לאוויר הפתוח - הם מוגנים מפני עכירות השיטפונות והם נקיים מחיידקים וממגע של בעלי חיים שבאים לשתות ממעיין פתוח".

צילום: חמד אלמקת
מעיינות סלוקיה. מקור השאיבה של ''מי עדן'' צילום: חמד אלמקת

"למעשה, חברת נביעות כבר החלה בשאיבה ניסיונית מקידוח 7 של כפר יובל", הסביר אתמול ניסים מלכה, ראש עיריית קריית שמונה. "בקרוב הם יקבלו את האישורים של משרד הבריאות, ואז יפסיקו כליל לשאוב מעין זהב. אנחנו סייענו לחברה להשיג את האישורים, וגם עזרנו להנחה בפועל של הצינורות שחוצים את קריית שמונה ויובילו את המים מהקידוחים למפעל החברה. בסופו של דבר כולנו מרוויחים מזה. נביעות קיימה את הבטחתה לתושבי העיר, והם יקבלו בקרוב בחזרה את נחל עין זהב, שהתייבש מהשאיבה שלה ושל חברת מקורות, ונביעות תשווק מים שהם אפילו טובים יותר ממי המעיין, שהרי רוב חברות המים המינרליים בעולם משתמשות במי קידוחים".

בחברת מי עדן טענו אתמול כי האישורים התבקשו לעתות חירום ולא לצורך שאיבה קבועה ורציפה ממי קידוחים. "לאורך שנים רבות מפיקה ומשווקת מי עדן מים מינרליים טבעיים ממעין הסלוקיה ברמת הגולן. כפי שדווח בעבר, מי עדן בוחנת את נושא השימוש במים מינרליים טבעיים המופקים מקידוח המצוי בקרבת מפעלה הנוכחי, אך טרם גיבשה החלטה בנושא זה. בכל מקרה, מי עדן ממשיכה להפיק את המים המינרליים הטבעיים שלה ממעיין הסלוקיה, ואף תמשיך לעשות כך בעתיד".

תגובת חברת נביעות לא התקבלה.

לכתבה באתר nrg
Comments