המחאה נגד תעריפי המים צודקת - אך לא תועיל

פורסם: 27 בדצמ׳ 2010, 5:45 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 בינו׳ 2011, 23:28 ]

יש לנקוט פעולות שיובילו לחיסול מרבית תאגידי המים - 56 במספר - ולחלק את משק המים בין קומץ תאגידים גדולים ויעילים

הדר חורש | 27/12/2010 9:04
תגיות: תעריפי המים, מחיר המים

פעולות המחאה שיוזם מרכז השלטון המקומי נגד מחירי המים מתקשות לעורר הדים בציבור. העלאת מחירי המים מטרידה, אבל התחושה היא שהמחאות לא יעזרו: כל אחד יכול להביט בשמים הכחולים ולהעריך שעוד שנת בצורת שישית ברציפות עומדת בפתח. הנחלים יבשים, הכנרת מתייבשת, והמים הופכים נדירים. לא קשה להעריך שמחירם של המים המותפלים גבוה לאין שיעור ממחיר המים ממקורות טבעיים, ולכן קשה להאשים את המדינה או מישהו אחר בצורך לייקר את המים.

אבל כיצד חושב שיעור ההתייקרות? האמת היא שמחיר המים הנוכחי אינו מבוסס על חישוב כלכלי אמיתי ושהמספרים נראים כמצוצים מהאצבע. אזרחים שהסתכלו בחשבון המים השמנמן גילו שאין קשר בין שיעור ההעלאה הצנוע של 35%, שעליו דיווחו אנשי משרד האוצר ורשות המים, לבין התנפחות של 50% ויותר בחשבונות המים שלהם. לעלייה המסחררת בחשבונות המים תרמו העלאות מחירים של 25%, שינויים בשיטת החישוב ואלפי טעויות בחשבונות שנשלחו לבתיהם של אזרחים רבים - ומקורן עדיין לא ברור.

לא רק על התעריפים זועמים ראשי העיריות, אלא גם על תוכנית התאגוד הבזבזנית של משק המים. למשרד האוצר ורשות המים היתה תוכנית יפה לרפורמה: הם החליטו להוציא את אספקת המים מידי הרשויות המקומיות ולהעביר אותה לחברות ציבוריות, שיתמחו בתפעול הרשת ויעבירו את רווחיהן להשקעות בשיפור הצנרת שהוזנחה במשך שנים.

אבל בשלב היישום הפכה התוכנית החיובית למפלצת בזבזנית שפגיעתה רעה: במקום להקים 10 תאגידי מים גדולים, חזקים ויעילים, הוחלט להקים לא פחות מ-56 חברות. כך נופחו מנגנוני אספקת המים במאות עובדים מיותרים, שאת החזקתם יש לממן באמצעות ניפוח תעריפי המים.

כבר כעת ברור שחלק גדול מהן יהיו חברות כושלות, שלא יעמדו בנטל התפעול והשיקום של מערכות המים שעליהן הן מופקדות. לרשות המים, שהיא בעצמה מנגנון בירוקרטי חדש יחסית הסובל מניהול כושל, אין סיכוי להפעיל את הפיקוח הנדרש על התאגידים המגלגלים מאות מיליוני שקלים ואשר אמורים לספק שירות טוב לאזרח ולבצע פרויקטים ענקיים לשיקום הצנרת.

הפיקוח והשליטה של רשות המים על התאגידים רופסים עד כדי כך שהרשות אינה מצליחה אפילו לפרסם את הדוחות של התאגידים, האמורים להתפרסם מדי רבעון באתר הרשות. הציבור אמור היה לקבל הסבר על מצבם של התאגידים ואת תוכניות ההשקעה שלהם. אבל רשות המים והתאגידים פועלים באטימות מלאה כלפי הציבור הרחב שאינו יודע מה נעשה בכספו וכיצד נקבעים מחירי המים.

האמצעי היחיד שיש בידי רשות המים ובידי משרד האוצר למניעת קריסת המערכת תחת הניהול הכושל של רשות המים ורשת התאגידים - היא הזנקת התעריפים לשמים. באמצעות התעריפים המוגזמים יכולים תאגידי המים לשרוד גם ללא ניהול יעיל ולהמשיך להעסיק את מנגנוני הניהול היקרים והמנופחים שהוקמו על גבו של צרכן המים, ללא כל צורך וללא היגיון סביר.

ראשי הרשויות המוחים על שערוריית תאגידי המים והמחירים המנופחים צודקים. אבל מחאתם לא תעזור. במקום להפגין מוטב היה לפעול לחיסולם של מרבית התאגידים ולחלק את משק המים בין 10 ל-15 תאגידים גדולים ויעילים יותר.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט: "המים התייקרו ב-300% לתשלום משכורות ענק מיותרות"
בדיקת "גלובס": בכמה באמת עלו הכנסות תאגידי המים?
Comments