הממשלה אישרה את חוק מים אפורים

נשלח 6 ביולי 2010, 12:45 על ידי Sustainability Org

השבת מים אפורים תאפשר שימוש חוזר במים להדחת שירותים וגינון. כך ניתן יהיה להביא לחסכון משמעותי בצריכת המים

nrg מעריב | 4/7/2010 17:53    
ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת חוק מים אפורים. החוק יאפשר שימוש חוזר במי המקלחת, הכביסה, הכיור לצורך הדחת אסלות והשקיית גינות. מערכות לשימוש חוזר במים אפורים, הקיימות כבר בכל העולם, צפויות לחסוך עד שליש מצריכת המים של מבנה, ולהחזיר את ההשקעה על המערכת בתקופה של מספר שנים בודדות. בכך יחסוך הצרכן כסף רב, והמדינה תחסוך מים רבים לאורך זמן - כפי שכבר קורה בעולם מזה שנים.

לאחר חודשים של התנגדויות ומשא ומתן ומתמשך בין משרד הממשלה השונים, הגיעו הצדדים להסכמה. לפיה, בשלב הראשון יחול החוק על מבני ציבור, כדי להבטיח פיקוח ראוי על טיב המים והשימוש במערכות.
מים אפורים הם המים שבהם אנחנו משתמשים בכיור האמבטיה, במקלחת ובמטבח. במדינות רבות, חלקן עתירות מים וגשמים יותר מישראל, האזרחים עושים במים האלה שימוש שני - למילוי מכל ההדחה בשירותים או להשקיית הגינה. ממשלת קפריסין מעניקה 3,000 יורו לכל אזרח שממחזר את המים האפורים בביתו. המים הללו לא נקיים: הם מכילים שאריות סבון, חומרי ניקוי וחיידקים שמופרשים מגוף האדם. כדי להכשיר אותם להשקיה, יש לטהר אותם באמצעות מערכת  ביתית. כדי להדיח את השירותים אין צורך בטיהור. צריך רק לעשות כמה שינויים בחיבורים של הצנרת.

על פי הערכות, הטמעת מערכות לשימוש במים אפורים בישראל עשויה לחסוך עד כ- 50% מצריכת המים הביתית- כ-360 מיליון קו"ב מים לשנה. כמות חסכון שניתן להשוות לסכום של 1,000 שקל למשפחה בשנה. מבדיקה שעשתה מדענית המים של אדם טבע ודין, שרית כספי אורון, עולה כי מיחזור מים אפורים לצרכי השקיה ולהדחת אסלות, מאפשר לחסוך 63
ליטר מים לנפש ביום בממוצע, או 23 מ"ק מים לנפש בשנה. על פי אותה בדיקה, אם, נניח, כי שליש מאוכלוסיית מדינת ישראל תתקין מערכת למיחזור מים אפורים, החיסכון הלאומי יגיע לכ-50 מיליון מ"ק של מים בשנה ואף יותר, כמות מים שוות ערך למתקן התפלה בינוני, או ל- 30 במפלס במפלס הכנרת.

"מדינה מתייבשת חייבת לאפשר לאזרח ששילם ביוקר עבור המים שלו, לעשות בהם שימוש חוזר ולחסוך כסף ומים. במיוחד לנוכח העלאת מחירי המים בשבוע שעבר – חייבים לתת לאנשים את הכלים לחסוך בעצמם ולא רק להפציר בהם לסגור את הברז", אמר ח"כ ניצן הורוביץ, מיוזמי החוק. באדם טבע ודין מציינים גם כי "מלבד היתרונות הסביבתיים של שמירת עתודות המים הלאומיות, צפוי חסכון כלכלי הן מעצם צמצום צריכת המים השפירים והן מהקטנת נפח הביוב הדורש טיפול. עם התייקרות המים והכנסת תעריפי מים חדשים והתקדמות טכנולוגית בנושא, יתכן ומיחזור מים אפורים יהיה כלכלי אף יותר".
לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
Comments