הפקק של המדינה: 40 טון מגבונים חולצו ממערכת הביוב של חיפה

פורסם: 17 בינו׳ 2011, 6:00 על ידי: Sustainability Org

מטען עודף איים להעלות את הביוב בחיפה: 40 טון מגבונים, טיטולים וסמרטוטים חולצו במבצע שנמשך מספר ימים. מנכ"ל מי כרמל: הסכנה בחיפה טמונה בכך שסתימה כזו יכולה לגרום לזרימת מי הביוב לים

יונתן הללי | 17/1/2011 11:16
תגיות: חיפה,ביוב

40 טונות של מגבונים וסמרטוטים חולצו מתוך מערכת הביוב של חיפה בסוף השבוע. המטען סתם את הביוב הראשי של חיפה ואיים להעלות את הביוב של העיר על גדותיו. רק אחרי מאמצים שוחרר ה"פקק" הענק והסכנה חלפה.
 
אסלה
אסלה צילום: רענן כהן

80 אחוזים מסתימות הביוב לאורך צנרת הביוב בישראל היום, מעריך אברהם סתיו, מנהל מחלקת ההנדסה בתאגיד המים והביוב של חיפה, מי כרמל, נגרמות כתוצאה מהשלכת מגבונים וחומרים בלתי מסיסים אחרים לאסלה. אלה מצטברים אט אט והופכים לגושי ענק. "אנו רואים מפורשות כי הבעייה גדלה באזורים בהם מתגוררות משפחות בעלות ילדים רבים וקהלים שאינם מודעים לבעייתיות הקשורה במוצרי היגיינה אלה", אומר סתיו. 

לאחר מבצע מורכב, שכלל שימוש במיכשור בלחץ גבוהה כדי לשחרר סתימת ענק, התברר כי חולצה מהפקק תערובת מגבונים, טיטולים וסמרטוטים, שהצטברו במאסף הראשי של העיר. ה"פקק" פונה באמצעות משאיות ומכולות ופתיחתו ארכה כמה לילות.

מנכ"ל מי כרמל נור אלדן סבור כי השלכת מגבונים ושאר מוצרי הגיינה לאסלה הן מכת מדינה. ערנות הציבור והמודעות שלו יכולים לסייע מאוד בפתרון הבעיה, ביחוד בעיר חיפה, בה בשל המבנה הטופוגרפי המשופע לכיוון הים יכולה כל חסימת מגבונים כזו להוביל לסתימה ובעקבותיה לזרימת ביוב עד לים. בתאגיד מי כרמל קוראים לציבור לגלות עירנות לנושא.


לכתבה באתר nrg
Comments