השלטון המקומי מודיע כי תאגידי המים יפעלו במתכונת של חברות עירוניות

נשלח 5 ביוני 2011, 13:04 על ידי Sustainability Org
5/6/2011, דהמרקר

על פי הסכם שגובש בין האוצר לבין השלטון המקומי, תאגידי המים יהיו תחת פיקוח ראש העיר

המרכז לשלטון מקומי ומשרד האוצר מגבשים הסכם לביטול מערכת הגבייה הכפולה כך שהעירייה תחזור להיות הכתובת עבור הציבור גם בנושא מים - כך על פי הודעת מרכז השלטון המקומי. כמו כן, רווחי תאגידי המים יוחזרו לציבור לצורכי השקעות בתשתיות, ולא יועברו רק לקופת התאגיד.

לאחרונה, הממשלה הציעה להוזיל את מחיר המים לציבור בכ-5% אולם מרכז השלטון המקומי מתנגד להצעה משום שדו"ח מקיף שביצע איש הכלכלה, אמנון נויבך, מוכיח כי ניתן להוזיל את מחיר המים לציבור ב-30%. על כן ובהתאם להסכם שהושג מנכ"ל משרד רה"מ הסכים לוותר על הפחתה של 5% בלבד ולהמשיך את הדיונים עם צוות השלטון המקומי להפחתה גדולה יותר של מחירי המים.

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט: "הסכם זה מהווה את סיומה של תקופה ארוכה וחשוכה בת כ- 10 שנים, בהן נאבק השלטון המקומי למען הציבור בהפרטת המים לידיים פרטיות. מחיר המים לאזרח יוזל והשירות לאזרח ישתפר פלאים, כי הרשויות המקומיות מחויבות לאזרחים, לעומת התאגידים שהאינטרס היחידי שלהם הוא לעשות כסף. אני שמח ששר האוצר וצוות משרדו פעלו ליישום ההסכם, תוך שאנו מנהלים עימו דיאלוג אמיתי, גם כשהתגלעו מחלוקות. זאת, משום שהיה לשר הרצון האמיתי להביא לשיפור במשק המים ובמחיר המים".

עיקרי ההסכם בין משרד האוצר למרכז השלטון המקומי:

1.  יחולו שינויים מבניים בתאגידים; התאגידים ינוהלו במתכונת חברות עירוניות בהשתתפות גורמים עירוניים.

2. יבוטלו תפקידים מיותרים ובעלי תפקידים ברשויות המקומיות יוכלו לעסוק גם בעבודה בתאגיד, כדי לחסוך בתקציבים. יוקטנו ההוצאות בשכירויות, תהיה התייעלות באופן ניהול התאגיד.

3. מוקדי השירות של העירייה והתאגיד - יאוחדו.

4. את דירקטוריון התאגיד יובילו נבחרי הציבור ונציגי העירייה. חברי הדירקטוריון יכהנו בהתנדבות.

5. יופחת תעריף המים הבסיסי למוסדות הציבור בכ-14%.

6. גולת הכותרת של ההסכם המתגבש: בניגוד למצב הנהוג כיום, נבחרי הציבור יוכלו לכהן בדירקטוריון בהתנדבות וכך האחריות על ניהול המים - תוחזר לראשי הרשויות. מקרים של אוכלוסיות מוחלשות ובעיות בתשלומים יטופלו ע"י ראשי הרשויות וגורמים עירוניים ויינתנו הנחות במחירי המים בהתאם לזכאות.

7. יבוטלו שלושת המיסים: מס חברות, מס על דיווידנד ומס על ריבית בעלים בתאגידי המים.

לכתבה בדהמרקר

Comments