הסופה שפקדה אותנו בימים האחרונים משפיעה על משק המים גם באופן שלילי

פורסם: 14 בדצמ׳ 2010, 6:41 על ידי: Sustainability Org

הסופה שפקדה אותנו בימים האחרונים משפיעה על משק המים גם באופן שלילי: היא גורמת לנו להאמין בטעות שכל הבעיות נפתרו

אביב לביא | 14/12/2010 5:02
תגיות: מזג אוויר, בצורת, סערה

הסופה באה בזמן למשק המים של ישראל. בלעדיה כל המאגרים היו ממשיכים בצלילה מהירה לעבר הקווים השחורים. אבל, תתפלאו-הסופה גם באה בזמן לא טוב למשק המים. בעצם, לכל מכת גשמים שנוחתת עלינו יש השפעה שלילית מיידית: היא גורמת לנו להאמין בטעות שכל הבעיות נפתרו, שישראל הפכה במחי שלושה ימים רטובים לארץ אגמים בנוסח פינלנד. הרי משם הגיעה ה"מערכת", כמו שהחזאים נוהגים לומר. מה יש להגיד, סקנדינביה זה כאן.

קצת פרופורציות: מפלס הכינרת עלה, נכון לאתמול, בשמונה סנטימטרים וחצי. חסרים לו עדיין 524 כדי להגיע לקו האדום העליון. אלה המספרים בחלק האופטימי של המדינה. הכינרת, והצפון בכלל, הם הנהנים הגדולים מפרק הגשמים הנוכחי.

חלק המדינה שמדרום לקו תל אביב ספג הרבה יותר רוח וסופות חול מאשר גשמים נדיבים. על פי נתוני השירות המטאורולוגי (שוב, נכון לאתמול), באר שבע קיבלה רק שבעה אחוזים מהגשמים שיורדים בממוצע עד התאריך הזה. שדה בוקר 15 אחוז ואפילו בתל אביב ירדה רק כמחצית הכמות הרגילה. בקיצור, אין סיבה למסיבה.

שלשום הציגה רשות המים בפני הממשלה את תוכנית החירום להתמודדות עם הבצורת. יו"ר הרשות אורי שני אמר אתמול ל"הארץ" שהוא מאמין שהשרים מספיק אינטליגנטיים כדי להבין שאף שבחוץ ירד גשם, המצב עדיין קשה. ישראל מדינה מוזרה: יש בה הרבה אנשים אינטליגנטים, אבל מערכות טיפשות. גורם במשק המים סיפר אתמול שממשרד האוצר כבר התעניינו אצלו אם הסופה טומנת שינוי אסטרטגי במצבנו. היה נדמה לי שהוא התבדח, אבל חששתי לשאול.

ישראל זקוקה לתרבות אחרת של שימוש במים

אי אפשר לנהל משק מים לאומי לפי סערה אחת, אפילו לא לפי חורף אחד. ככה מנהלים מכולת, לא מדינה. תוכנית החירום שהוצגה בפני הממשלה התמקדה בעיקר בהיצע: לרשות המים יש המון רעיונות איך לייצר יותר מים. כולם מוכרים: התפלה, התפלה, התפלה, קידוחי חירום, הגברת השימוש במים מטוהרים לחקלאות.

הצד של הטיפול בביקושים, בצריכת המים, הרבה יותר מבולבל ומעורפל. היטל הבצורת לא יחזור, אבל מדברים על דירוג דרמטי של חשבונות המים, כך שהבזבזנים יחטפו מכה בכיס. בינתיים רק מדברים. למה מחכים? לישיבת הממשלה בעוד שלושה שבועות. עד אז תהיה תמונה יותר ברורה לאן הולך החורף הזה. זו בדיחה. הדימוי של הפוליטיקאי שיוצא בבוקר לראות לאן נושבת הרוח ואז מקבל החלטות, מעולם לא נראה מציאותי יותר.

אם ישראל זקוקה לתרבות אחרת של שימוש במים - והיא זקוקה בדחיפות - השינוי לא צריך להיות תלוי בכמות הגשמים שתרד או לא תרד, באופן מקרי לגמרי, בשלושת השבועות הבאים. תוכנית החירום של רשות המים כוללת בזיזה אגרסיבית של הטבע ופגיעה בסביבה, שבאה לידי ביטוי, למשל, בקידוחים סמוכים לנחלים ומעיינות טבעיים.

התוכנית הזו מעדיפה לייבש את הטבע ולזהם את האוויר באמצעות מתקני התפלה זוללי חשמל, ובה בעת לאפשר לבעלי גינות פרטיות להמשיך לטפח מדשאות ענק. זהו סדר עדיפויות מעוות, ולמרבה האבסורד כל מערכת סוערת כמו זו שפקדה אותנו זה עתה נותנת לו, תרתי משמע, רוח גבית.

לכתבה באתר nrg
Comments