חשיפה: מים מזוהמים בשורה של בתי חולים בישראל

נשלח 13 בינו׳ 2011, 1:50 על ידי Sustainability Org

מים בצבע אפור, טעם מתכתי וריכוזים גבוהים של אלומיניום ועופרת – הממצאים הללו לא התגלו במדינת עולם שלישי, אלא בשורה של מוסדות רפואיים ברחבי הארץ. דוח מיוחד שחובר הגיע לידי מעריב, וממצאיו מתפרסמים כעת. במשרד הבריאות מודים כי המים אינם ראויים לשתייה, אך טוענים: אין בכך סכנה ממשית

אביב לביא | 13/1/2011 6:47
תגיות: מים,בתי חולים,זיהום,משרד הבריאות

בדיוק בשביל מקרים כאלה נאמר על הסנדלר שהוא הולך יחף: בסדרת בדיקות שנערכה בחודשים האחרונים, התברר שבשורה ארוכה של בתי חולים ברחבי הארץ זורמים מים באיכות ירודה. בשלושה מבתי החולים אף התגלו במים ריכוזים חריגים של עופרת-מתכת רעילה. עד שהמצב ישתפר, משרד הבריאות הורה לכל בתי החולים שבהם התגלו המימצאים החריגים להימנע משימוש במים החמים לצרכי שתייה ובישול.

"ריכוזי הכימיקלים חורגים במספר פרמטרים במאות אחוזים מעל התקן" (מתוך הדוח) צילום אילוסטרציה: פלאש 90

הפרשה החלה בקיץ, כשהעובדים בבניין המעבדות המרכזיות של משרד הבריאות בירושלים התלוננו על כך שהמים בבניין עכורים, אפורים וטעמם בלתי נסבל.

בעקבות התלונות נשלחו דגימות מים מהבניין לבדיקות מעבדה. התוצאות הדהימו את אנשי המשרד. בדוח מיוחד שכתבה רופאה בכירה במשרד, ושהגיע לידי מעריב, היא סיכמה את התוצאות כך: "איכות המים על פי תוצאות הבדיקות הינה גרועה וריכוזי הכימיקלים במים חורגים במספר פרמטרים במאות אחוזים מעל התקן. נתגלו חריגות בכל המתכות שנבדקו: ברזל, עופרת, אלומיניום, אבץ ונחושת, חלקן בעשרות אחוזים ולעיתים אף במאות אחוזים מעל הסף העליון המותר".

בעקבות הממצאים החמורים נאסר על העובדים בבניין לשתות מים מהברזים וסופקו להם מים בבקבוקים. במקביל, נערכו בדיקות במטרה לאתר את מקור הזיהום. מכיוון שהמים שסופקו לבניין על ידי תאגיד "הגיחון" (תאגיד המים של ירושלים) נמצאו תקינים, המסקנה הייתה שהבעיה נובעת מקורוזיה במערכת הצינורות של הבניין.

"מים בריאים לא אמורים להיות עכורים"

הממצאים המדאיגים ביותר נוגעים לעופרת שבקשר אליה אין מחלוקת על השלכותיה השליליות. העופרת היא מתכת רעילה בעלת השפעות על מערכת העצבים, הכליות ומערכת הרבייה. צנרת מים לא אמורה להכיל עופרת ולכן לא ברור מהיכן הגיעה. "העופרת היא חומר רעיל שמצטבר בגוף וברקמות השונות ויש לו השפעה כרונית על המערכות", אומר פרופ' שמואל ינאי, מומחה לרעלים מהטכניון, "היא בפירוש עלולה לסכן את שלום הציבור".

פרופ' ינאי מציע להתייחס במידת חומרה שונה בין החריגות ברמת העכירות, הברזל והאלומיניום, לבין המקרים שבהם התגלו חריגות בעופרת. "אלומיניום וברזל", הוא אומר. "הם יסודות שקשה לקרוא להם רעילים. האלומיניום נותן למים טעם מתכתי שלא צריך להיות בהם, והברזל מוסיף להם טעם של חלודה. גם עכירות אינה מצב מסוכן בדרך כלל".

למרות זאת, צריך לזכור שאלומיניום נקשר במחקרים מסוימים כחשוד בגרימת אלצהיימר, ושמים עכורים נחשבים כבעלי סיכון גבוה לפתח זיהום חיידקי. "מים טובים ובריאים לא אמורים להיות עכורים", אומר גורם בכיר במשק המים, "זה לא מקרי שתקן מי השתייה בישראל מגדיר רמות מקסימליות של ברזל ועכירות. בית חולים הוא המקום האחרון שבו היינו מצפים לחריגה מהתקן הזה".

בבניין המעבדות המרכזי הותקנה לפני מספר שנים מערכת הגנה קתודית של חברת "אלגריסי" - חברה מוכרת בבעלותו של גבי אלגריסי, מהנדס קורוזיה. כרגע, עדיין לא ברור אם ההידרדרות באיכות המים קשורה למערכת שלו. גבי אלגרסי אמר בתגובה: "הבעיות האלה לא קשורות למערכת שלי, הן נובעות מצנרת חלודה".

לאור מצב המים בבניין המעבדות, הוחלט במשרד הבריאות לבדוק את איכות המים בשורה של בתי חולים שגם בהם הותקנה בשנים האחרונות המערכת של אלגריסי. דגימות המים בבתי החולים נערכו במהלך אוקטובר. לידי מעריב הגיעו דוחות המעבדה של בדיקות שבוצעו בשורה של בתי חולים באיזור הצפון, חיפה והמרכז. בכל בית חולים נלקחו דגימות ממספר נקודות.
צילום: אחיקם משה-דוד
אלומיניום ברמה של פי 41 מהתקן, בית החולים פוריה צילום: אחיקם משה-דוד

ממצאים מדאיגים

הבדיקות מצביעות על תוצאות מדאיגות: בכל בתי החולים שנבדקו לא נמצא בית חולים אחד שבו לא התגלו חריגות בריכוזי המתכות ורמת העכירות של המים. בבית החולים אסף הרופא נמצאו חריגות ברמת העכירות בכל הנקודות שנדגמו. בנקודה אחת נמצא אלומיניום בריכוז פי 45 מהתקן המקובל.

בבית החולים פוריה הייתה רמת החריגות פי 10 מהמותר. באחת הנקודות התגלה ריכוז של אלומיניום - פי 41 מהתקן. גם בבית חולים הכרמל היו התוצאות לא היו מעודדות: האלומיניום שנתגלה היה פי 32 מהמותר. ריכוז האלומיניום הגבוה ביותר נמצא בבית חולים "מזרע" בעכו: פי 307 מהמותר.

ואולם, הממצא המדאיג ביותר שעלה בבדיקות הוא הריכוזים החריגים של עופרת שנמצאו בשלושה בתי חולים: אסף הרופא - בו נמצאה בנקודה אחת עופרת בריכוז PPB 30.4 (פי 3 מהתקן); פוריה - עופרת בריכוזים גבוהים בשלוש נקודות - עד פי 2 מהמותר; ובשמואל הרופא - חריגה של עופרת ב-46 אחוז מהתקן.

בעקבות הממצאים המדאיגים הנחה משרד הבריאות את בתי החולים לחדול משימוש במים החמים לצרכי שתייה ובישול. השימוש החיצוני במים, כולל לרחצה, מותר.

הממצאים בבתי החולים השונים

שער מנשה
עכירות - פי 3 מהתקן
אלומיניום - פי 5.5

בית החולים נהריה
אלומיניום - פי 10 מהתקן

שמואל הרופא, באר יעקב
עופרת - פי 1.5 מהתקן
עכירות - פי 8 מהתקן

בילינסון, פתח תקווה
עכירות - פי 8 מהתקן
אלומיניום - פי 5.5 מהתקן

זיו, צפת
עכירות - פי 7 מהתקן
אלומיניום - פי 8 מהתקן

כפר שאול, ירושלים
אלומיניום - פי 4.5 מהתקן

פוריה
עופרת - פי 2 מהתקן
אלומיניום - פי 41 מהתקן

כרמל, חיפה
עכירות - פי 10 מהתקן
אלומיניום - פי 32 מהתקן

העמק, עפולה
אלומיניום - פי 44 מהתקן

מזרע, עכו
אלומיניום - פי 307 מהתקן

אסף הרופא, צריפין
עופרת - פי 3 מהתקן

משרד הבריאות: אין סכנה ממשית

מעריב העביר למשרד הבריאות רשימה ארוכה של שאלות בעקבות המימצאים שהתגלו בבדיקות המים בבתי החולים. להלן תגובת המשרד:

בניין המעבדות של משרד הבריאות בירושלים: בבניין התגלו חריגות במים החמים. עיקר החריגות היו ברמות של אלומיניום. נמצאה גם חריגה חד פעמית ברמת עופרת במים שאינם משמשים לשתייה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. "לא צפויות השפעות בריאותיות שליליות", נמסר ממשרד הבריאות. צילום ארכיון: פלאש 90

בעקבות החריגות, וכאמצעי זהירות, ניתנה הוראה לא להשתמש כלל במים לשתייה ובישול. כמו כן, סוכם כי יש צורך בבדיקת הצנרת. במשרד הבריאות הוחלט לערוך סקר צנרת לבניין המעבדות כולו.

הסקר עדיין לא הושלם, נשכרו יועצי קורוזיה ואין שימוש במים החמים. למרות שבמים הקרים תוצאות הבדיקות טובות, עדיין לא הותר השימוש במים הקרים. בעקבות הגילוי והחשד כי התופעה קשורה למכשיר למניעת קורוזיה שמשווק על ידי חברת "אלגריסי" הוחלט לערוך סקר בכל המוסדות בהם הותקן המכשיר.

הבדיקות בבתי החולים: במוסדות שנבדקו לא התגלתה חריגה במים הקרים ולכן אין הגבלה לשימוש במים הקרים. באותם המוסדות שבהם התגלתה בעיה (חריגות ברמות אלומיניום. לא בעופרת או מתכות אחרות) במים החמים בלבד, ניתנו הנחיות להנהלת המוסד ולחברת אלגריסי לניקוי המערכת, שינוי התפעול ובמקביל להשתמש במים רק לרחצה וניקיון. מתברר כי מעצם טבעה שיטת ההגנה הקתודית משחררת אלומיניום למים.

רמת הסיכון: משרד הבריאות ביצע הערכת סיכונים לגבי החשיפה האפשרית לאלומיניום בבניין המעבדות בירושלים. בהתאם להערכה זו, לא צפויות השפעות בריאותיות שליליות בקרב העובדים מכיוון שבבניין המעבדות האלומיניום נמצא רק במערכת המים החמים אשר לא נצרכים לשתייה.

שנית, אלומיניום כמעט ואינו נספג דרך מערכת העיכול. לבסוף, גם אם אדם צרך 2 ליטר של המים החמים בבניין (תסריט לא סביר), החשיפה ממים הייתה באותו סדר גודל של החשיפה הממוצעת היום יומית לאלומיניום במזון.

לכתבה באתר nrg
Comments