הים מאחורי מתקן ההתפלה באשקלון אדום פחות

נשלח 12 בפבר׳ 2011, 21:58 על ידי Sustainability Org

במקום שמי השטיפה של המתקן יזרמו ישירות לים, הם מועברים לבריכה שבה הם נמהלים כדי להוריד את ריכוזי הברזל. ועדיין, פעם בשעה יש פיק של זרימה בגוון צהוב-כתום חזק

סופ
אביב לביא | 12/2/2011 9:13
תגיות: התפלה

לפני כשנתיים הוזמנתי, עם עיתונאים נוספים, להתייצב בשעת בוקר מוקדמת במרינה של אשקלון. ספינה של המשרד להגנת הסביבה הייתה אמורה להמתין לנו שם, ולהשיט אותנו למפגש עם אחד המפגעים הסביבתיים המעיבים על קו החוף הדרומי של ישראל: ישבנו של מתקן ההתפלה הגדול באשקלון. שם, הבטיחו, ניחשף למראה שלא רואים בכל יום: ים צבוע באדום.

מים אדומים כתוצאה מהתפלה. היום הים אדום פחות?
מים אדומים כתוצאה מהתפלה. היום הים אדום פחות? צילום: רני עמר

כשפקחתי עיניים לפנות בוקר, ידעתי מיד שההפלגה תצא בלעדיי. בשל וירוס ארור, או שמא הייתה זו מזכרת מארוחת הערב, רותקתי לשירותים למשך השעות הבאות. בדיעבד, מתברר שהייתי יכול להשתלב היטב במה שהתרחש על הסיפון: הספינה הייתה קטנה, הגלים גבוהים, ופניהם של הכתבים קיבלו בתוך דקות גוון ירוק לתפארת.

בשיאה של ההפלגה, כמובטח, הגיעה הספינה אל המים האדומים שהשתרעו בגבו של מתקן ההתפלה. חלקת המים הזו כבר הפכה לסמל, לסדין אדום: אנשי הסביבה רואים בה עדות להשפעה המזיקה של ההתפלה האינטנסיבית על הסביבה הימית; המתפילים, לעומת זאת, רואים בהיטפלות לים הצבוע באדום פופוליזם צרוף. שהרי האדמומיות נובעת מנוכחותו של הברזל במים שנשטפים לים במהלך ההתפלה, וברזל אינו נחשב לרעל שפוגע בחי ובצומח הימיים. ככל הידוע, מדובר בבעיה אסתטית, לא אקולוגית.

הברזל לא לבד

זו אולי רק אסתטיקה, ובכל זאת היא עמדה במרכז ויכוחים סוערים בין המשרד להגנת הסביבה לחברות ההתפלה. במשרד דרשו שמתקני ההתפלה יסלקו את הברזל לפני שהמים מוזרקים לים, אבל חברות ההתפלה הבהירו שזה יגרום לעלייה במחירי המים וקיבלו גיבוי מהאוצר; בתור קו הגנה שני, דרשו במשרד להגנת הסביבה שהמתפילים ימהלו את המים לפני השבתם לים, כדי לעמעם את עוצמת האדום.

וכך אכן נעשה: במקום שמי השטיפה של המתקן באשקלון יזרמו ישירות לים, הם מועברים לבריכה שבה הם נמהלים כדי להוריד את ריכוזי הברזל. משם הם משוגרים אל הים בקילוח קבוע שאמור לשמור את הצבע בפרופיל נמוך. יש מי שמרוצה מהביצועים וטוען ש"האגדות על הים האדום שייכות לעבר", אבל גורם במשרד להגנת הסביבה לא ממהר לוותר: "הם אמנם מוהלים את המים, אבל לא בהצלחה רבה. פעם בשעה עדיין יש שם פיק של זרימה בגוון צהוב-כתום חזק. אפשר להגיד שזו רק אסתטיקה, אבל לפני המהילה מי שהתרחץ בחוף הסמוך בזיקים היה מוצא את עצמו משכשך בדייסה חמימה ואדמדמה וזה בהחלט לא נעים".

בכל מקרה, כדאי לזכור שהברזל הוא הבעיה האחרונה של ההתפלה. ההשלכות האמיתיות שנגרמות-אם נגרמות - משאיבה וסינון של מאות מיליוני מ"ק מי ים מדי שנה, מתחילות להיחקר רק עכשיו.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
התפלת מים: פתרון קסום - או מפגע סביבתי
שותים את הים: משק המים עושה היסטוריה
התפלה: פתרון חכם עם תג מחיר לא קטן
תוקפים את ההתפלה: "הים התיכון הפך לים של מדוזות"
Comments