"היינו צריכים להסיק מסקנות אישיות כלפי שני ולנדאו"

פורסם: 3 ביוני 2010, 7:11 על ידי: Sustainability Org

חבר הוועדה לבדיקת משק המים פרופ' יורם אבנימלך רואה איך חששו שעבודת הוועדה תרד לטמיון מתממש. "ראש רשות המים ושר התשתיות נכשלו - והעובדה שנמנענו מהצבעה על אשמים ספציפיים מאפשר לכולם להמשיך להתנהל כרגיל". "המערכת הפוליטית לא התייחסה לדוח, למרות שחלפו כבר יותר מחודשיים"

אביב לביא | 3/6/2010 8:07
ממה שקורה בימים אלה - או למעשה ממה שלא קורה - פרופ' יורם אבנימלך חשש. חודשים ארוכים הוא התריע בפני חבריו לוועדת החקירה הממלכתית למשבר המים, השופט דן ביין ופרופ' יואב כסלו, כי העבודה האין סופית שהשקיעו, חודשים ארוכים של ישיבות, שמיעת עדויות וכתיבת דוח המחזיק כ-350 עמודים תהיה לשווא וכי הדוח יילך בדרכם של רבים מקודמיו.
המשבר במשק המים.
המשבר במשק המים. "המערכת הפוליטית לא התייחסה לדוח" צילום: ראובן קסטרו


התחזית הקודרת הזו, הוא אומר עכשיו לעסקים, מתממשת במדויק. "התחושה היא ששלחנו את הדוח אל הכפור", אומר אבנימלך. "כל הזמן אמרתי לחבריי לוועדה שאנחנו עלולים לכתוב ספר של מאות עמודים בכריכה יפה, התקשורת תעסוק בזה 4 שעות, ואחר כך כולם ישכחו מזה. זה מה שקורה".

אבנימלך מספר כי כדי לשנות את המצב שלח מכתב ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון. "הצעתי שיהיה נוהל שבו ידווחו לוועדה אחת לכמה חודשים על התקדמות יישום הדוח. אם לא עושים שום דבר פרקטי, הציבור יפסיק להאמין בכלי החשוב שנקרא ועדת חקירה ממלכתית".
"כל היום וכל הלילה"

אבנימלך הוסיף, "הייתי בטוח שהוועדה לביקורת המדינה והעומד בראשה יקפצו על ההצעה, הרי זו ההזדמנות להראות עשייה. היה אמור להיות דיון השבוע, אבל הוא נדחה למועד לא ידוע. עוד מעט תבוא פגרה והעסק הזה ימות".

בכנס שנערך לאחרונה הזדמנו אבנימלך ורפרנט משרד האוצר לענייני משק המים על במה אחת. נציג האוצר טען שדוח הוועדה זוכה להתייחסות רצינית של אנשי המשרד, ונלמד על ידם ביסודיות. אבנימלך שמח לשמוע, אבל מסרב להתרשם.

"יכול להיות שהם קוראים בו כל היום וכל הלילה, אבל עד עכשיו לא קיבלנו שום התייחסות מהמערכת הפוליטית

וחלפו יותר מחודשיים", אומר אבנימלך. "אם הם מקיימים דיונים ומקדמים דברים במחתרת, אשמח לדעת על זה. אני לא חושב שהדוח הוא תורה מסיני. לא מוכרחים לאמץ כל המלצה כלשונה, אבל אני מצפה שידונו ברצינות בכל סעיף ויודיעו מה הם מתכוונים לבצע ובעיקר מתי".

התחושה שהדוח לא זעזע את אמות הסיפים מעוררת אצל פרופ' אבנימלך, פנסיונר של המחלקה להנדסה סביבתית בטכניון ואחד ממומחי המים החשובים בישראל, הרהורי חרטה על ההחלטה שלו ושל חבריו להימנע מפרסום מסקנות אישיות. "יש לי מחשבות שניות בעניין הזה", הוא אומר.
"לדפוק על השולחן"

"היו כמה נימוקים טובים מדוע נמנענו מהצבעה על אשמים ספציפיים", מסביר אבנימלך. "על הבעיות של משק המים לא אחראי אדם אחד או שניים, מדובר בכשל של הרבה אנשים והרבה ממשלות. מצד שני, הטיעון ש'כולם עשו ככה אז מה אתם רוצים ממני' הוא טיעון בעייתי, שמאפשר לכולם להמשיך באותו מסלול".

נגד מי הייתם צריכים להסיק מסקנות אישיות?
"נגד האנשים שעומדים בראש המערכת - יו"ר רשות המים אורי שני ושר התשתיות עוזי לנדאו. הם האחראים. אני לא סבור שצריך לפטר אותם, אבל היה מקום לנזוף בהם. נכון שהם לא אחראים היסטורית לבעיות של משק המים, אבל במבחן התוצאה הם נכשלו".

כדוגמה לכישלון, אבנימלך מציין את נושא החיסכון במים. "עד לפני מספר חודשים רשות המים הובילה קו נכון של חיסכון וקידמה את היטל הבצורת. מרגע שכמה חברי כנסת גרמו לביטול ההיטל זה נפסק, והמסר שהציבור קיבל היה שאין בעיות. גשמי הברכה לא ירדו לצערנו, מצבו של משק המים קשה, אבל היטל הבצורת לא חודש. הציבור מבולבל, ואם היום יקראו לו לחזור ולחסוך הוא יגיד, בצדק, מה רוצים מאיתנו".

לדברי אבנימלך, "שר התשתיות וראש רשות המים היו צריכים לדפוק על השולחן, אבל יש הרגשה שברגע שהפוליטיקאים התייצבו מולם הם נסוגו, חששו להתעמת ואולי להפסיד פופולריות, למרות שהם אחראים למצב משק המים. במצב שנוצר, דוח הוועדה נתן להם ייפוי כוח להמשיך בחוסר החלטיות ולא לשאת באחריות".

מהוועדה לביקורת המדינה, נמסר בתגובה כי "יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון, מעוניין מאוד לקיים דיון בדוח ועדת החקירה, ואף ביקש להרחיב אותו ולערוך יום עיון שלם שיוקדש למשק המים. לאחר שנקבע תאריך התברר שחלק מהשרים לא יכולים להגיע, וח"כ חסון התעקש שהדיון לא ייערך במעמד דרגים זוטרים. כרגע מזכירות הוועדה עמלה על תיאום מועד חדש".

שותה מי ברז

ומה חושב חבר ועדת החקירה הממלכתית למשק המים על איכות המים בברז הביתי שלנו? כשפרופ' יורם אבנימלך מתבקש להתייחס לסוגייה הוא מהסס. "אני עצמי שותה מי ברז, ולדעתי אפשר לומר שהמים שמגיעים לפתח העיר טובים",‬ הוא אומר.

 למרות זאת, לדבריו "יש שאלות לגבי מה שקורה מפתח העיר ועד הברז בבית, כמו מצב הצנרת, סכנת קורוזיה או רמת ההגיינה במיכלי אגירה שנמצאים על הגגות של בניינים רבים, אבל אלה בעיות שגם במקומות אחרים בעולם לא מצאו להן פתרונות מושלמים. בהווה המצב סביר, אבל אני מאוד מוטרד מהעתיד".

בעתיד, אומר אבנימלך, אולי כבר בעתיד הקרוב, איכות המים שהאקוויפרים יספקו לנו עלולה להדרדר במהירות. "לשני האקוויפרים העיקריים שלנו יש חדירות גבוהה למזהמים",‬ הוא מסביר. "מסובך מאוד לשמור על מי תהום נקיים באיזור צפוף, עם פעילות אנושית כל כך עניפה. קח למשל את אזור התעשייה של נתניה, ש‭30-20-‬ מטר חול מפרידים בינו לבין מי התהום. אם חומרים מסוכנים או דלקים דולפים, 10 שנים אחר כך נמצא אותם בתוך המים. אנחנו מדברים גם על מזהמים שכלור לא אפקטיבי נגדם".

אבנימלך העריך עוד כי "בקרוב נצטרך להתייחס אל המים שלנו כמו שבאירופה מתייחסים למים של הריין - הם שותים אותם, אבל רק לאחר טיפול וטיהור. מדובר בתהליכים מורכבים ויקרים שצריך להיערך לקראתם. זה לא משהו שאפשר להתמודד איתו מהיום למחר והבעיה היא שבינתיים לא פועלים אצלנו להיערך לכך.

לכתבה באתר nrg

Comments