הצינור שיציל את תושבי הבירה מהתייבשות

פורסם: 12 במאי 2010, 22:27 על ידי: Sustainability Org

עקב עלייה בצריכת המים בירושלים צופים מומחים דלדול משמעותי במאגרי המים בעיר במהלך השנים הקרובות. ב"מקורות" כבר החלו בפרויקט ענק בעלות של 2.5 מיליארד שקל, להנחת צינור שיציל את תושבי עיר הקודש מהתייבשות. בינתיים אין צורך למלא את הבקבוקים

רוני מלול | 12/5/2010 10:41
בירושלים אין ים. אלפיים שנה זה ככה, אבל לירושלמים עדיין קשה להתרגל למציאות היבשה הזאת. וכאילו זה לא מספיק, לאחרונה החלו המומחים להזהיר כי ייתכן מאוד שיבוא יום וגם מים לא יהיו. מתברר שעל האוויר הצלול שאפשר לנשום רק על הרים צריך לשלם מחיר. המים, ממש כמו התל אביבים, מתקשים לעשות את העליות. ולא, לא מדובר בתרחיש עתידי ורחוק. תקופת היובש החזויה צפויה להתחיל כבר בשנת 2017. אז , אומרים המומחים, כבר לא יהיו מספיק מים לכל האוכלוסייה בירושלים.

אם כיום נלחמים החרדים בחילונים על אוטובוסים וקווי עירוב, ויהודים וערבים על חלקות שטח, איש לא ירצה לראות מה יקרה כשיחלו הקרבות על המים. אבל לפני שתושבי הבירה ירוצו לאגור בקבוקים במקלחת, וראשי ערים ירוצו לסגור עסקאות נוזלים עם מי מהמאכערים שישלוט בבירה בעוד ארבע שנים, נערכת חברת "מקורות" למחסור עם המערכת החמישית - פרויקט ענק בעלות של 2.5 מיליארד שקלים, אשר יבטיח את הגעתם של המים ליעדם.
צילום: אביב מוזס באדיבות מקורות
תקופת היובש הזחויה צפויה להתחיל כבר בשנת 2017. תשתית ''המערכה החמישית'' צילום: אביב מוזס באדיבות מקורות

מסורת בריטית

מאז ומתמיד סבלה ירושלים מהיעדר מקורות מים טבעיים ומסכנה של מחסור במי שתייה - הן ברגעי משבר והן בתקופות שלום. בכל תקופה ניסו תושבי ירושלים להתגבר על הבעיה בדרכים אחרות. בימי המנדט החלו הבריטים במלאכת הבנייה של מערכות אספקת המים המודרניות. קווי מים הונחו ממעיינות עין ערוב שבהר חברון וממעיינות עין קלט ועין פארה שבהרי ירושלים. בנוסף הפעילו הבריטים משאבות ואף התקינו ברזים רחבי העיר. המערכת המשוכללת הזאת הצליחה בחלקה להחליף את בורות המים ההיסטוריים ששימשו את התושבים עד אותה העת.

הנחת הצינור המנדטורי סימנה את תחילת המהפכה בתחום הובלת המים לעיר הקדושה, ומאז הוצבו עוד שלושה צינורות המובילים מים מירושלים - בעיקר מהשפלה. הראשון שבהם הונח כבר לאחר מלחמת העצמאות, כשצורך דחוף להגדיל את אספקת המים לעיר המתפתחת התעורר. צינור המים הזה, שהונח בתחילת שנות החמישים, הוביל מים לירושלים מאזור חולדה.

הקו השני,שהותקן במקביל לקו הראשון, הונח ב-1979. ב-1994 נחנכה מערכת הקו השלישי, כגיבוי למערכות הקיימות. קוטרו של קו זה גדול בהרבה מאלה של קודמיו, כדי שיוכל להוביל כמויות גדולות יותר של מים. ואכן הגידול התלול בצריכה, שנבע מהעלייה של תחילת שנות התשעים וקצב הגידול הנוכחי, הבהיר כי כבר ב-2011 יתקשו המערכות הקיימות לספק את צורכי המים של העיר. עם זאת, לצד העלייה ברמת החיים של תושבי הארץ ובתוכה ירושלים, נראה כי צריכת המים עתידה לעבור את יכולתם של כל ארבעת הצינורות יחד. על כן מוקם צינור חמישי, אשר בשונה מקודמיו יהיה רחב יותר ואף יעבור במנהרה כדי לא לפגוע בקו הנוף של ירושלים.


מיותר לציין כי מדובר בצינור ארוך מאוד שבנייתו הצריכה תיאומים ואישורים רבים מצד התושבים, מע"צ, התנועות הירוקות, רכבת ישראל ועוד. אולם ככלל, טוענים בחברת "מקורות", ניסו תמיד להימנע עד כמה שניתן מפגיעה בטבע שבדרך. במקורות מספרים כי הכינו תוכנית מפורטת בנוגע לעודפי העפר (כמיליון מ"ק) שייווצרו בעקבות החפירות.

בד בבד ערכה החברה סקר אקולוגי בתוואי הקו, הכולל זיהוי צמחים נדירים ועצים מוגנים המיועדים להעתקה. הצמחים שזוהו בסקר - בין היתר נוריות, סחלבים סתווניות ועוד-מועתקים ונשמרים בבית גידול מיוחד בתקופת העבודות, ומושבים למקומם כחלק מעבודות השיקום הנופי בתוואי הקו. "מדובר בעבודת תשתית רחבה מאוד", סיפר מנהל מרחב מקורות, דני סופר. "אנחנו הולכים יד ביד עם הארגונים הסביבתיים. בנוסף אנחנו דואגים לשמור על העצים ולהעתיקם למקומות אחרים, ואף מחזירים פקעות של פרחים לאדמות אחרי גמר החפירות".
מכה מוראלית

אבל אלה לא המאמצים היחידים שנעשו כדי למזער את הפגיעה בשמורות הטבע. הצינור, שיתחיל את דרכו בחולדה ויגיע עד צומת אשתאול, יפנה את מקומו למנהרה באורך 15 ק"מ, שתוביל את המים עד לעין כרם, סמוך לבית החולים. עם זאת, מאחר שבישראל אין כל ניסיון בתחום של מנהרות לחץ למים, נאלצו ב"מקורות" לבחון פרויקטים דומים בחו"ל. בסופו של דבר נבחרה חברת "גולדר" לתכנון המנהרה, בשל יכולתה לספק פתרונות להיבטים רבים של הפרויקט המורכב.

העבודות על המערכת החמישית עתידות להסתיים לקראת 2017. למעשה , על הירושלמים להודות לרשות המים ולתושבי מדינת ישראל שהצילו אותם משנים של מלחמות על הברזים. על פי הצפי בעשור הקודם, כבר ב-2014 היו צפויות להתחיל בעיות המים. אולם בזכות התגובות החיוביות לקמפיין החיסכון במים בשנים 2009-2008 הצפי נדחה לשנת-2018 שנה שלמה לאחר המועד שהוסכם לסיום העבודות. בנוסף, כדי למנוע דחיפות כפי שנגרמה בשנים האחרונות, המערכת החמישית - אשר מוגדרת גם כמפעל תשתיות לאומי-נבנית בצורה כזו שתוכל לפתור את בעיית המים לירושלים ולסביבתה במשך 50 השנים הקרובות.

ובתום 50 השנה? אז צפויה צריכת המים לעלות לכ-1.65 מיליון מ"ק ביום, לעומת הצריכה היומית כיום של כ-340 אלף מ"ק. לפי סופר, מדובר בעלייה משמעותית בכמות המים שתגיע לירושלים, ממודיעין ובית שמש, מבשרת וירושלים, מעלה אדומים ואף רמאללה ברשות. "הפרויקט גם ייתן פתרון לעודפי המים שיווצרו ונוצרים במתקני ההתפלה במישור החוף. בעוד היום זה בלתי אפשרי, בסיום הפרויקט נוכל לשנע את המים לאזור ההר".

לא מיזם פשוט, ובטח שלא עכשיו, לאחר שבשבוע שעבר ספגה החברה מכה מוראלית קשה. סמנכ"ל החברה לפיתוח ולתפקידים מיוחדים, ציון כהן, מי שהיה מאדריכלי המערכת החמישית, נפטר במפתיע מדום לב בגיל 55. כהן , מספרים בחברה, הותיר אחריו אם, אישה, שלושה ילדים ושורה ארוכה של חברים ועמיתים המומים וכואבים. במהלך השנה האחרונה חש כהן מחויבות עצומה להצלחת הפרויקט, פעל כמעט בכל מישור אפשרי לקידומו, הן מול רשויות המדינה והן בתוך חברת "מקורות". תפקידו הרשמי היה יושב ראש מנהלת הפרויקט בחברת "מקורות", אך בפועל היה מעורב בכל רמות הניהול והיה הכוח המניע של הפרויקט.

אבל למרות הקשיים משתדלים במקורות לשמור על אופטימיות. אחרי שנים של ניסיון ועבודה עם המומחים הטובים בארץ הם יודעים: תושבי ירושלים זקוקים להם.

לכתבה באתר nrg

Comments