כמה מים דרוש לייצור חלה?

פורסם: 22 בספט׳ 2010, 15:46 על ידי: Sustainability Org

1,000 ליטר, עבור השקית החיטה והפקת הקמח. תערוכה חדשה מציגה כמה מים אנחנו מבזבזים, ולא רק על מקלחת ושטיפת כלים

nrg מעריב | 20/9/2010 15:19
המודעות לבזבוז מים אינה מסתכמת רק בהתקנת חסכמים או סגירת הברז בזמן צחצוח השיניים או שטיפת הכלים. כך למשל, הידעתם שלייצור סטייק בקר במשקל 250 גרם דרושים 4,000 ליטר מים? כמות זו כוללת מי שתייה לפרה, מים לגידול המזון אותו היא אוכלת ומים לצורכי טיפול שונים.

חבל על כל טיפה. 4,000 ליטר מים לייצור עוף
חבל על כל טיפה. 4,000 ליטר מים לייצור עוף צילום: SXC

בזמן שהמודעות לצריכת המים במשקי הבית הפרטים גדלה בשנתיים האחרונות, המגזר התעשייתי נותר, לעיתים, מאחור. מיצג חדש במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים מנסה להציג גם את הפן הזה של החיסכון במים. המיצג כולל מעין מחשבון המאפשר לבחון כמה מים אנחנו באמת מבזבזים בביצוע קשת רחבה של פעילויות.

כך לדוגמה, 200 ליטר מים יספיקו ליצור כוס חלב אחת או ביצה אחת. לייצור כוס חלב יש צורך במי שתייה לפרה, מים לגידול מזונה ולטיפולים שונים. לייצור ביצה נדרשים מים בעיקר לגידול הגרעינים אותם אוכלת התרנגולת. רוצים גם חלה ליד? לייצור חלה אחת דרושים כ-1,000 ליטר מים, הכוללים את מי ההשקיה של החיטה והמים הדרושים

להפקת הקמח ולכל שלבי האפייה. כדי לייצר עוף, למשל, נדרשת כמות מים של 4,000 ליטר מים. כמות זו כוללת את מי השתייה והמים הנדרשים לגידול התרנגולת במשך עשרה שבועות הדרושים לגידולה.

ואם לחצתם בטעות הדפס ומיד זרקתם דף ניר למגרסה, כמה מים ידרשו כדי לייצר דף חדש? כמות המים הנדרשת לייצור דף נייר בגודל A4 מגיעה לעשרה ליטרים בממוצע. כמות זו כוללת את המים הדרושים לגידול העצים ולהפקת הנייר מהעץ הגולמי.

המיצג הוא חלק משלוש תערוכות מים חדשות שהשיק היום (ב') מוזיאון המדע. התערוכות: "מים בירושלים", "מקורות המים" ו"חוקרים מים" מספקות הצצה לעולם המים ההיסטורי, העכשווי והעתידי באמצעות מוצגים מוחשיים, הפעלות חווייתיות ומחקרים חדשים. אשכול התערוכות החדש הוא בתמיכה ובחסות חברת "מקורות" והחברות "אטלנטיום", "ארד טכנולוגיה", "ברמד" ו"עמיעד" ובתמיכת "ישראל ניוטק" - התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות מים ואנרגיה, הקרן לירושלים וממשלת אוסטריה.

Comments