אכזבה במקורות: מפלס המים בכנרת נמוך ב-15% מהתחזיות

פורסם: 24 במאי 2010, 10:46 על ידי: Sustainability Org

המעיינות הקטנים גם הם בדרך להתייבשות וברשות המים כבר עובדים על קמפיין הסברה חדש. אם כל אלו לא יעזרו, ייתכן והרשות תיאלץ לפנות לוועדת הכספים, משמע - היטל הצריכה העודפת יחזור

דליה מזורי | 24/5/2010 8:07    
בניגוד לתחזיות ולתקווה כי משבר המים הסתיים בעקבות החורף הגשום, מסתבר כי משק המים לא מתאושש וכמות המים הזמינים בכנרת נמוכה ב-15% מהתחזיות . גם המעיינות הקטנים צפויים להתייבש בחודש הקרוב ומפלסי הקידוחים קרובים לקו השחור. במקביל חלה עלייה בצריכה לעומת השנה שעברה, מה שמצביע על כך שמשבר המים חוזר.
צילום: יגאל לוי
מפלס הכנרת. ''נוצרה אשליה כאילו החורף האחרון היה ממוצע'' צילום: יגאל לוי

רשות המים כבר מתכוננת ובשלב ראשון היא מכינה קמפיין הסברה לחיסכון במים שיעלה לשידור בחודש הקרוב. ברשות מזהירים גם כי אם חלילה הציבור יחזור לצריכות גבוהות, לא תהיה ברירה אלא לפנות לוועדת הכספים ולבקש להחזיר את היטל הצריכה העודפת. בינתיים אין תאריך לכך אך האופציה קיימת. בחברת מקורות מסכמים את החורף באגן ההיקוות של הכנרת כאכזבה. ההערכות בפברואר צפו חורף שיניב כמות מים זמינים בכנרת בהיקף של 370 מיליון מ"ק, אולם בפועל הכמות שהתקבלה עומדת על 320-300 מיליון מ"ק.

לדברי ד"ר יוסי גוטמן, ההידרולוג הראשי של מקורות, נוצרה אשליה כאילו החורף האחרון היה ממוצע, אולם המציאות האמיתית שונה בתכלית. תבנית המשקעים השנה התאפיינה באירועי גשם קצרים עם כמויות מים גדולות כאשר ההפסקות הארוכות בין אירוע גשם לשני גרמו להתייבשות הקרקע ולירידה משמעותית ביכולת ספיגת המים.

דייגו ברגר, הידרולוג יחידת אגן ההיקוות של מקורות, אמר כי כמות המים שהתקבלה נמוכה יחסית לכמות הגשם שירד. "קיבלנו פחות מים מהצפי בנחלים ובכנרת בסדר גודל של 15%, שהם שווי ערך ל-30 ס"מ במפלס הכנרת", אמר ברגר. לפי תוכנית השאיבה של מקורות מהכנרת תהיה עלייה של 30 ס"מ בלבד במפלס, לעומת 60 ס"מ שתוכננה בתחילת החורף.

במקורות אף מודאגים ממצבו של אקוויפר ההר בעקבות השנה ההידרולוגית הגרועה. אקוויפר ההר סיפק בשנים האחרונות 250 מיליון מ"ק בשנה, כשישית מהמים המסופקים בישראל, אולם מהנדסי מקורות פסימיים ביחס ליכולתו כעת להניב תפוקות דומות. בשל רצף השנים השחונות צנחו מפלסי מי התהום בעשרות מטרים (בין 50-30 מטר ). להערכתו של ד"ר גוטמן, שפיעת המעיינות הגדולים באיזור ההר ירדה באופן משמעותי, ומרבית המעיינות הקטנים צפויים להתייבש בחודש הקרוב.
לכתבה באתר nrg

Comments