פשוט סתומים: אולי תפסיקו לזרוק מגבונים לאסלה?

פורסם: 21 באפר׳ 2011, 9:48 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 באפר׳ 2011, 9:52 ]

המגבונים סותמים לחלוטין את מערכות הביוב. הרשויות ברחבי הארץ פונות לתושבים וכמעט מתחננות: "זרקו את המגבונים לפח וחסל"

אביב לביא | 21/4/2011 10:48
תגיות: מגבונים לחים, ביוב

שוועת אנשי המים והביוב עולה מקצה הארץ ועד קצה: אנא, הם מבקשים מעם ישראל, די להשליך מגבונים לאסלה. אבל העם בשלו, והצנרת מגיבה כמו שעורקי הלב שלנו מגיבים למתקפה משולבת של שומן טראנס וכולסטרול.

זורקים מגבונים לאסלה
זורקים מגבונים לאסלה צילום: אלכס רוזוקובסקי

לפני מספר שבועות עלה על גדותיו הביוב באחת השכונות האיכותיות בפתח תקווה. כשאנשי תאגיד "מיתב", שמספק את שירותי המים והביוב לעיר, פתחו את הצנרת, חשכו עיניהם: כדור ענק של מגבונים סתם לחלוטין את מערכת הביוב. "אנשים כבר לא משתמשים במגבונים רק בשביל לנקות את הישבן של התינוק", אומר ד"ר שלמה צדוק, דובר התאגיד. "המגבון הפך לכלבויניק של הבית. אנחנו מתחננים שיזרקו את המגבונים לפח הזבל, אבל זה לא תמיד עוזר".

בניסיון נואש למנוע את הסתימה הבאה, חילק התאגיד עלונים בבתי התושבים. "דיירים יקרים", נכתב בפנייה החגיגית, "לאחרונה אירעו מספר סתימות ביוב חמורות‭...‬ מבדיקה התברר כי הגורם העיקרי לסתימות הינו השלכת מגבונים וחומרי היגיינה אחרים, מבוססי בד בלתי מתכלה, לתוך מערכת הביוב הביתית. חשוב להבהיר כי רשת הביוב איננה קולטת מגבונים, תחבושות ומטליות,
והצטברותם גורמת לסתימות בצינורות".

גם בטבעון, עוד יישוב מבוסס שבו המגבונים מככבים ברשימות הקניות, מערכת הביוב קורסת. רונן גולן, תושב הקריה, שלח לי תמונות שבהן תיעד את השפכים של טבעון כשהם שוצפים בשדות ובוואדיות, פעם לכיוון שער העמקים ופעם לעבר השכנים מאלונים. מכון טיהור השפכים המיושן של היישוב מתקשה לתפקד, ולדברי מנכ"ל התאגיד, יהודה סיסו, למגבונים ובני משפחתם יש תרומה נכבדה לצרה הזו.

גם פרנסי טבעון עברו לשלב התחנונים. באתר של המועצה המקומית, תחת הכותרת "מגבונים לפח וחסל", מופיעה פנייה לתושבים בזו הלשון: "בשנים האחרונות, עקב שיפור המצב הסוציו-אקונומי, התרבה השימוש במטליות לחות ובמוצרים אינטימיים שונים שאינם מתכלים במים (בשונה מנייר טואלט) וגורמים לתקלות חמורות במערכת הביוב. הנכם מתבקשים להשליך את המטליות לפח האשפה ולא לאסלה. תודה".

פעם חשבנו שתרבות הצריכה החד פעמית מחרבת את האטמוספירה ומדלדלת את משאבי הכדור. עכשיו מתברר שהיא גם סותמת את העורקים שלו. אולי בכל זאת הסמרטוטים הרב פעמיים היו המצאה לא כל כך גרועה.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
הפקק של המדינה: 40 טון מגבונים חולצו ממערכת הביוב של חיפה
הניגוב שלכם עושה רע לסביבה
אויב עירוני: אשדוד נלחמת במגבונים הלחים
סיפור מהתחת: מי יגרום לנו להיפרד מהמגבונים?
Comments