מעבר לקו הירוק: הביוב בבסיסי צה"ל זורם

פורסם: 14 במאי 2012, 5:09 על ידי: Sustainability Org

הממשלה הקצתה 400 מיליון שקל לחיבור בסיסי צה"ל לתשתיות ביוב, אבל החליטה להתעלם מיהודה ושומרון למרות אזהרותיו של השר להגנת הסביבה

מאת עדי חשמונאי, 11/5/2012
 
תגיות: זרימת שפכים,יהודה ושומרון (סביבה), צה"ל (סביבה)
 
ארגונים וגופים פרטיים וציבוריים רבים אינם מוכנים להעביר תרומות ליהודה ושומרון בשל התנגדותם לנוכחות ישראל בשטחים. כעת נראה - לפחות מהתנהלותו של משרד הביטחון בכל הנוגע לתוכנית לתקצוב חיבור מחנות צה"ל לתשתיות הביוב - שגם הממשלה שהחליטה להמשיך ולהחזיק בשטחים הללו מדירה אותם מתחומי האחריות של ישראל.

במשך שנים ארוכות מאות בסיסי צה"ל ברחבי הארץ וביהודה ושומרון לא היו מחוברים לתשתיות הביוב והזרימו ביוב גולמי לשטחים הפתוחים. מטבע הדברים הזדהמו נחלים ומי תהום, והדבר היווה מפגע תברואתי קשה לחיילים ולתושבי האזור בשל מטרדי הריח הקשים וריבוי יתושים נושאי מחלות ‏(דוגמת קדחת הנילוס‏).

ביהודה ושומרון קיימים עשרות בסיסים של צה"ל, אשר יותר מ-90% מהם כלל אינם מחוברים לתשתיות ביוב מסודרות. מלבד ההשלכות על דעת הקהל העולמית, שכן בהחלט ניתן למצוא מי שילין על ההתעלמות מהנושא, ההשלכות הפיזיות נמשכות: הביוב הגולמי זורם באין מפריע בשטחים ומחלחל לאקוויפר ההר ‏(אחד מ־3 מקורות המים החשובים ביותר בישראל‏).
צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית
הביוב זורם בבסיס. ''חשיבות הידרולוגית רבה ביותר והשפעה ישירה ומשמעותית ביותר על אקוויפר ההר'' צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית

ביוני 2010 התקבלה בשעה טובה החלטת ממשלה להקצות 400 מיליון שקל לחיבור בסיסי צה"ל לתשתיות ביוב שישימו סוף למפגעים. ואולם, לאחרונה גילתה "ירוק עכשיו", העמותה הסביבתית הפועלת בשטחי יהודה ושומרון ונאבקת זה 4 שנים בהזרמת שפכי אגד בסיסי בית אל בפרט ובסיסי צה"ל בשטחים בכלל, כי התוכנית אינה כוללת את יהודה ושומרון.

עופר ענבר, מ"מ מנכ"ל העמותה, נדהם לגלות כי בתגובה לאינספור מכתבי תלונה ששלחה העמותה גרס המינהל האזרחי שמי שאמון על הטיפול במפגע הוא פיקוד מרכז של צה"ל, "בשיחה שנערכה עמו דווח כי נכון לעכשיו כל התקציבים של משרד הביטחון מוקפאים לנוכח הקיצוץ בתקציב, לרבות כספים שהוקצו לטיפול בנושא איכות הסביבה".

גורמים בצה"ל אישרו כי התוכנית לחיבור מחנות צה"ל לתשתיות ביוב אינה כוללת את יהודה ושומרון והוסיפו כי קיימת ועדה ממשלתית בראשות ראש מינהל הביוב אשר ממפה את הצרכים ומתעדפת אותם. עוד הם טענו כי צה"ל הוא גוף מבצע שפועל לפי הנחיות של משרד הביטחון ושל המשרד להגנת הסביבה.

צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית
הביוב זורם. כך או כך התקציב הוקפא צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית

קצת קשה לבלוע את ההסבר ולתת לאוכלוסיית השטחים להמשיך לסבול מהסירחון הכבד. קשה להאמין שוועדה מקצועית "תתעדף" חבלי ארץ שלמים שבמקרה השטחים אינם נכללים בתוכם, ולא בסיסים נקודתיים שבעיית תשתית הביוב שלהם חריפה מאוד.

הסירחון הזה הגיע גם לידי דין ודברים בין שרי הממשלה הרלוונטיים. במכתב שהגיע לידי מעריב כתב השר להגנת הסביבה גלעד ארדן לשר הביטחון אהוד ברק: "לאזור יהודה ושומרון, היושב בגב ההר, חשיבות הידרולוגית רבה ביותר והשפעה ישירה ומשמעותית ביותר על אקוויפר ההר, על זיהום הקרקע ועל הנחלים הנשפכים בסופו של דבר גם לשטח ישראל. אני מבקש שתנחה את משרד הביטחון לפעול בהקדם למניעת הזיהום והמפגעים הסביבתיים הנוצרים מהיעדר טיפול ראוי".

צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית
מבט מסריח. חוסר רגישות בינלאומי צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית
עוד כתב השר ארדן: "מלבד ההשלכות הסביבתיות לא מיותר לציין את הרגישות הבינלאומית של היעדר טיפול במפגעים אלה. עם זאת, אם לא נזכה לשיתוף הפעולה הראוי התואם את חומרת העבירה לא תיוותר למשרדי כל ברירה אלא להפעיל את סמכותו מכוח חוק הגנת הסביבה ‏(סמכויות פיקוח ואכיפה‏)".

במשרד הביטחון לא הכחישו כי התוכנית לחיבור בסיסי צה"ל לתשתיות ביוב אינה כוללת את שטחי יהודה ושומרון והתייחסו רק לביוב המוזרם מאגד בסיסי בית אל: "התוכנית להסדרת תשתיות הביוב אכן החלה לפני כשנה, ועל-פי החלטת הממשלה היא מתוקצבת בכ-400 מיליון שקל עד שנת 2015. בניגוד לטענה, הסכום שתוקצב תועדף בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה ומלכתחילה לא תוכנן להיות מופנה לטיפול בנושא הבסיס המדובר".
Comments