דו"ח מקורות: העלייה בהתפלת מים שיפרה את איכות מי הברז לשתייה

פורסם: 14 בפבר׳ 2012, 0:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בפבר׳ 2012, 0:39 ]

ב-2010 נרשמו חריגות זיהום של פחות מ-0.1%, הרבה פחות מדרישת ארגון הבריאות העולמי העומדת על 5%

מאת צפריר רינת, 8/2/2012
 

הטענות של מומחי מים והמשרד להגנת הסביבה, לפיהן אין הצדקה בריאותית לצריכת מים מינרלים, מקבלות חיזוק מממצאי בדיקות איכות המים שאותם מפרסמת השבוע חברת מקורות. על פי נתוני הבדיקות של שנת 2010, שיעור הבדיקות שחרג מהמותר ברמת הזיהום היה פחות מעשירית האחוז.

לקראת ציון 75 שנים להקמתה, הציגה אתמול מקורות את דו"ח איכות המים שהיא מספקת. מדובר בדו"ח המבוסס על נתוני המערכת הארצית הכוללת את הכנרת, מתקני המוביל הארצי, קידוחי מי תהום וקווי צנרת ראשיים המגיעים עד לרשויות המקומיות. מקורות מספקת יותר ממחצית מכמות המים ואילו את השאר מספקות אגודות מים או רשויות מקומיות.

מקורות ערכה בשנת 2010 כ-27 אלף בדיקות של האיכות המיקרוביאלית של המים, שנועדו לבדוק הימצאות חיידקים או גורמים ביולוגיים אחרים (טפילים) שעלולים להעביר מחלות. רק ב-19 בדיקות היתה חריגה מרמת הזיהום המותרת, שיעור של 0.07% מכלל הבדיקות. על פי הנחיות ארגון הבריאות העולמי, נדרש היקף חריגות שאינו עולה על חמישה אחוזים מהבדיקות. יש לציין שבשנת 1991 היה היקף החריגות בישראל כ-6.5%, אך בתוך עשור וחצי הוא ירד לפחות מאחוז.

כמו כן ערכה מקורות יותר מ-70 אלף בדיקות של ריכוזי זיהום כימי (שאריות מזהמים כמו חומרי הדברה ודשנים) וחריגות נמצאו ב-23 בדיקות שהן 0.03% מכלל הבדיקות. מדובר בשיעור החריגות הנמוך ביותר זה כחמש שנים.

ממצא מעניין נוסף העולה מהדו"ח הוא מקור המים המגיעים כיום אל רשת האספקה הארצית. בעוד שלפני ארבע שנים סיפקה מקורות 276 מיליון מטרים מעוקבים מהכנרת ורק 153 מיליון מטרים מעוקבים של מים מותפלים, הרי ששנתיים מאוחר יותר סופקו 277 מיליון מטרים מעוקבים של מים מותפלים ורק 176 מיליון מהכנרת. מים מותפלים כבר עוברים תהליכי ניקוי וטיהור והם פחות חשופים לזיהום כימי.

בארבע השנים האחרונות מפעילה חברת מקורות, בנוסף לאמצעי חיטוי כימי וביולוגי במאגר שאליו מגיעים מי הכנרת, גם מתקן לסינון מים המפחית את העכירות. "הצלחנו לבצע הפחתה מיחידה אחת של עכירות לעשירית היחידה", ציין אתמול מהנדס איכות מים במתקן הסינון, מתן דהרי.

"איכות המים תעבור שיפור נוסף לאחר שהכנסת תאשר בקרוב תקנות חדשות", אמר אתמול הפרופ' אבנר עדין, שעמד בראש ועדה מטעם משרד הבריאות לקביעת תקני איכות מים חדשים. "בין השאר, מדובר על כך שרמת החיידקים במים תצטרך להיות אפס ותהיה חובה לסנן את כל מקורות המים העיליים ובכלל זה מי כנרת המסופקים לתושבים מסביב לאגם, שכיום לא עוברים סינון".

הפרופ' עדין הוסיף שהוא שותף לקריאה הציבורית להעדיף שימוש במי ברז על פני מים מינרלים בבקבוקים. "מי הברז טובים ואין שום סיבה להחליף אותם באופן קבוע במי בקבוקים. עם זאת אני מתנגד לחיסול תעשיית המים המינרלים. לדעתי צריך לאפשר לצרכנים שרוצים לרכוש מים אלו מסיבות כמו טעם, להמשיך ולעשות זאת".

באחרונה הודיע השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שהוא מתכוון לקדם קמפיין ציבורי לעידוד צריכת מי ברז והוא יזם הקמת ועדה בין-משרדית לבחינת עניין זה. ארדן טוען שמבחינה בריאותית ניתן לצרוך רק מי ברז, וכי מים מינרלים גורמים לעומס סביבתי מאחר ומדובר בניצול מעיינות טבעיים.

הבעיה העיקרית שאיתה מתמודדות חברת מקורות ואגודות מים כיום היא מי התהום ההולכים ומזדהמים, עד לרמה שלא מאפשרת לשאוב אותם.

על פי הדו"ח האחרון של השירות ההידרולוגי המתייחס לנתוני 2009, רק 39% ממי אקוויפר החוף הוגדרו באיכות טובה, 11% כבר לא ניתנים לשימוש, ואילו שאר המים הם באיכות המוגדרת מספיקה. מי ים חדרו בשנים האחרונות לאזורים באקוויפר החוף שבהם יותר ממחצית המים המשמשים לשאיבה לצרכי אספקה. אקוויפר זה מספק יותר מרבע מצריכת המים בישראל.

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:

מהו באמת מקור המים המינרליים שאנחנו שותים?

מסר לבקבוק: "נחזיר את המים לידי הציבור''

חיים בוהן יורד מהמסך: הסיפור המלא מאחורי מלחמת הקמפיינים

משרד הבריאות יחייב הוספת מגנזיום למים מותפלים

המלחה של מים מותפלים - הפתרון של פרופסור להב מהטכניון

מי ברז בישראל: האם הם ראויים לשתייה?

כיצד להשלים את המינרלים החסרים במים מותפלים (סידן ומגנזיום)?

 
Comments