תביעת ענק נגד מי עדן ונביעות: המים אינם ראויים לצריכת אדם

פורסם: 20 ביוני 2010, 11:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בפבר׳ 2011, 23:46 ]

שתי תביעות ייצוגיות ענקיות בסך 35.5 מיליארד שקל כל אחת הוגשו נגד חברות המים המינרליים; הטענה: בדיקות מעבדה גילו חומרים מסוכנים כמו ביספינול A; חברות המים: "המים עומדים בכל התקנים"

מיכל שפירא | 30/6/2010 15:02    
תביעות ייצוגיות ענקיות בסך 35.5 מיליארד שקל כל אחת הוגשו הבוקר (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חברות המים המינרליים "נביעות" ו"מי עדן". על פי התביעות, בדיקות מעבדה גילו כי בכדי המים בנפח של 19.8 ליטרים יש חומרים מסוכנים בעלי השפעה בריאותית חמורה, כמו ביספינול A. חברות המים מסרו בתגובה: "מדובר בתביעה מופרכת. המים עומדים בכל התקנים".

את התביעות הייצוגיות הגיש הבוקר עו"ד ברק רון ממשרד אדם נגד החברות נביעות טבע הגליל בע"מ, מי גליל בע"מ, מעיינות עדן בע"מ ומי עדן בר שירות מחלקה ראשונה בע"מ. התביעה מתייחסת לשיווק, למכירה ולהפצה של מים מינרליים באמצעות כדים בנפח של כ-19.8 ליטר (במתקני נביעות בר ומי עדן בר).

לטענת התובעים, חברות המים מטעות את צרכני המים, בכך שהן מוכרות ומשווקות להם מים שאינם ראויים לצריכת אדם, המכילים חומרים פנולים (Phenols), בכמות שמסכנת את בריאות הצרכנים - זאת לטענתם, תוך הסתרת עובדה זו.

על פי כתבי התביעה, בימים האחרונים נודע לתובעים כי מיכלי המים מהפלסטיק, אותן משווקות החברות נביעות ומי עדן, משחררים פנולים המסוכנים לבריאות הצרכנים, לרבות החומר המסרטן ביספינול A. התובעים שלחו את המים המינרלים לבדיקות מעבדה, ודיווחו כי הן העלו ממצאים מדאיגים.

מהבדיקה שנערכה למים שסיפקה נביעות עלה, כי יש חריגה של יותר מ-70% בהימצאות חומרים פנולים במים מהדרישות הישראליות. התקן הישראלי להימצאות פנולים, כך עוד נטען, הוא מהקלים בעולם, כך שאחוז הפנולים בנביעות גבוה ב-240% מהדרישות האמריקניות וב-580% מהדרישות האירופיות.

גם במי עדן נמצאה נוכחות של חומרים פנולים בעלי השפעה בריאותית חמורה. עם זאת, נמצא כי ערך הפנולים במי עדן הוא שווה לערך המרבי המותר בישראל. ערך הפנולים שנמצא במי עדן חורג מהדרישות האמריקאיות פי שניים ומהדרישות אירופיות ב-300%. חוות הדעת של מהנדס החומרים, ודים לוזנסקי, קבעה כי: "המים המינרליים פסולים לשימוש".

בהתבסס על כך נטען בתביעה כי: "הנתבעות משווקות מים פסולים לשימוש ומוכרות אותם לציבור כמים בריאים וטובים לצריכה, כל זאת כאשר המים המינרליים אותם משווקות הנתבעות בכדים, הינם בעלי השפעה מסוכנת על בריאות המשתמשים בהם". 
"דוחה על הסף הטענות"
מחברת נביעות נמסר בתגובה: "חברת נביעות דוחה על הסף את הטענות בתביעה מופרכת זו. מעיון בכתב התביעה, עולה כי יש טעויות רבות באופן הבדיקה, בשיטת חישוב הנתונים ובאופן הצגתם. לכן התביעה הינה חסרת שחר וחסרת בסיס מקצועי".

"נביעות עומדת בכל התקנים כולל אלה שאליהם מתייחס כתב התביעה, ומדגישה כי אין כל בעיה או חשש בריאותי. עובדה זו נתמכת על ידי מומחים ישראליים ועולמיים בתחום. רשויות במדינות שונות ברחבי העולם קבעו חד-משמעית כי על סמך החומר המדעי שתיית מים ממיכלים מהסוג שבו משתמשים בחברת נביעות הינה בטוחה לחלוטין".

מחברת מי עדן נמסר בתגובה כי היא "דוחה מכל וכל את הטענות המופרכות העולות בתביעה המבוססת על הנחות וטענות משוללות כל יסוד ובסיס מקצועי. החברה מודיעה באופן חד-משמעי כי כל מוצרי מי עדן איכותיים ובטוחים לחלוטין".

"כל מוצרי מי עדן עומדים בכל התקנים הרלוונטיים למים מינרליים טבעיים, והם נארזים ומשווקים במיכלים העומדים בכל התקנים על פי הסטנדרטים המקובלים של החברות המובילות בארץ ובעולם. מחקרים שנערכו על ידי רשויות המזון והבריאות ברחבי העולם מבהירים באופן חד-משמעי, כי המיכלים, הנמצאים בשימוש בתעשיית המזון והמים, כמו גם בחברת מי עדן, הינם בטוחים לחלוטין. בכוונת החברה לפעול באופן נמרץ כדי לדחות את התובענה".
Comments