מפלס הכנרת ירד באוגוסט ב-25 ס"מ

פורסם: 6 בספט׳ 2010, 7:42 על ידי: Sustainability Org
החום של אוגוסט הוריד את מפלס הכנרת באופן ניכר; גם במאגרי מי התהום נמשכה מגמת ההתייבשות והמפלסים ירדו בחלקם אל מתחת לקווים האדומים - מצב המסכן את איכות המים. התחזיות מנבאות חורף שחון וראש רשות המים כבר מדבר על החזרת מס הבצורת
יעל דראל, 6/9/2010

עוד שנה יבשה מסתיימת: מפלס הכנרת ירד במהלך חודש אוגוסט ב-25 ס"מ - כך עולה מנתוני רשות המים; בסוף אוגוסט עמד המפלס על 213.46 מטר מתחת לפני הים - 46 ס"מ מעל לקו האדום התחתון. מתחילת חודש מאי אגב, רשם המפלס באגם ירידה של 82 ס"מ.

 

אוגוסט אמנם היה החם ביותר מאז החלו המדידות בישראל - אך מפלס סוף אוגוסט הנוכחי אינו הנמוך ביותר בשנים האחרונות. לשם השוואה - באוגוסט 2009 היה המפלס בסוף אוגוסט נמוך יותר ועמד על 214.02 מטר מתחת לפני הים; בשנת 2005 למשל רשם המפלס באוגוסט ירידה של 40 ס"מ.

 

אין יחס ישר בין הטמפרטורה לגובה המפלס מאחר שמפלס הכנרת תלוי במגוון של גורמים. בין היתר, המפלס נקבע על פי כמות המשקעים בחורף האחרון, שהיה גשום מעט יותר מקודמיו, והחיסכון השנה - שהיה רב יותר משנים קודמות. השנה גם החל לפעול מתקן ההתפלה בחדרה, שתרם למשק המים. כל הנתונים הללו משפיעים על כמות המים הנשאבת מהכנרת - ולפיכך על הכמות שנותרת בסוף אוגוסט.

 

חודש אוגוסט החם נתן את אותותיו גם בים המלח, שם נרשמה ירידה של 14 ס"מ במפלס; מחודש יוני רשם מפלס ים המלח ירידה של כ-30 ס"מ.

  

מאגרי מי התהום מתייבשים

גם בשאר מאגרי המים בישראל הנתונים לא מעודדים, ובחודש אוגוסט נרשמו ירידות חדשות במפלסים. כך למשל באגן ירקון תנינים - אחד ממאגרי מי התהום המרכזיים של ישראל - נמשכת מגמת הירידה במפלס שהביאה החודש להעמקת הירידה מתחת "לקווים אדומים". 

 

מנתוני רשות המים עולה כי בדרום האגן המפלס נמוך מהקו האדום ב-23 ס"מ ומתקרב למפלס המינימום ההיסטורי. המצב דומה גם במרכז האגן, שם המפלס נמוך ב-43 ס"מ מהקו האדום. בצפון האגן המצב טוב מעט יותר - ועומד על 54 ס"מ מעל הקו האדום. ירידת מפלס מאגרי מי התהום אל מתחת לקו האדום לפרקי זמן ארוכים פוגעת באיכות המים.

 

גם באגן החוף - עוד מאגר מי תהום מרכזי וחשוב - התמונה בסוף אוגוסט לא מעודדת. ועם זאת, ברשות המים ציינו שהמפלס בדרום אגן החוף כיום גבוה ב-10 ס"מ בהשוואה לנתוני החודש המקביל אשתקד, ובצפונו המפלס גבוה ב-21 ס"מ לעומת אוגוסט בשנה שעברה. גם במאגרי המים של הגליל המערבי נרשמה ירידת מפלסים של בין 27 ל-31 ס"מ במהלך חודש אוגוסט.

 

אתמול אמר יושב ראש רשות המים כי בשל מצבם של מאגרי המים והתחזיות המנבאות חורף שחון, ייתכן שלא יהיה מנוס מהחזרת מס הבצורת. הדברים עוררו תגובות רבות, גם מקרב חברי הכנסת. החלטה על הפעלתו מחדש של המס נתונה בידי ועדת הכספים של הכנסת.

 

אך עוד לפני שיוחלט האם להטיל מס על צריכת מים גבוהה, פועלת רשות המים בניסיון להקטין את צריכת המים בבתים. בימים אלה נמשך המבצע הארצי לחלוקת חסכמים בבתים. נציגים של רשות המים מגיעים לבתים התושבים ומציעים להם להתקין אביזרים חוסכי מים על שלושה ברזים בחינם.

 

ברשות המים מדווחים כי עד כה הותקנו כ-650 אלף חסכמים בכ-250 אלף בתי אב. מחישובים שבוצעו ברשות עולה כי התקנת שני מיליון חסכמים על ברזים וראשי מקלחות עשויה להביא לחיסכון של כ-25 מיליארד ליטר (25 מיליון קוב) מים בשנה.


לכתבה באתר ynet

 

Comments