משרד הבריאות מזהיר מהשקיית גינות במים אפורים

נשלח 4 בפבר׳ 2010, 8:06 על ידי Sustainability Org
מאת תמר ולמר, תאריך פרסום: 4/2/2010
 
מגע של בני אדם ובע"ח בשטחים המושקים במים אפורים עלול להפיץ מחלות זיהומיות. בבדיקות נמצאו בהם ריכוזים גבוהים של חיידקים.
 
משקים גינות? זהירות! משרד הבריאות קובע כי השקיית גינות במים אפורים עלולה לגרום לסכנה בריאותית. בבדיקות שערכו לאחרונה אנשי משרד הבריאות במים אפורים נמצאו ריכוזים של בין עשרת אלפים למאה מיליון חיידקי קולי צואתי ב- 100 מ"ל. זאת בדומה לריכוזים שמוצאים בשפכים סניטריים רגילים (ביוב). 
משקים גינות? זהירות ממים אפורים
משקים גינות? זהירות ממים אפורים צילום: SXC

בהשוואה, להשקיה של גינון ציבורי בקולחים מטופלים, משרד הבריאות מחייב כי ריכוז חיידקי קולי צואתי יהיה פחות מ- 10 חיידקים ל- 100 מ"ל. לאור זאת מזהירים במשרד הבריאות את הציבור וקובעים כי מגע של בני אדם ובעלי חיים בשטחים המושקים במים אפורים  (גינות הבתים) עלול להפיץ מחלות זיהומיות קשות.

מים אפורים הינם שפכים שנעשה בהם שימוש לצרכים סניטריים ביתיים שונים. השפכים מכילים ריכוז גבוה של חיידקים ונגיפים, המגיעים משטיפת הגוף ובכלל זה משאריות הפרשות הנמצאות על הגוף ועל בגדים המועברים לכביסה. לטענת המשרד, גוף האדם נושא על עצמו ובתוכו חיידקים רבים ומגוונים, ביניהם חיידקים רבים גורמי מחלות. עם זאת שימוש במים רגילים לרחצה מסיר מגופנו את החיידקים הללו, וכך החיידקים מגיעים למי הביוב או לשפכים הנקראים מים אפורים.

טעות בחיבור
"החיסכון במים הוא צו שעה ועקב המשבר במשק המים מתרבות היוזמות לשימוש במים אפורים אך עם זאת יש להישמע להמלצות ולא לחסוך על ידי שימוש במים אפורים המהווים סיכון בריאותי", מדגישים במשרד הבריאות. "מגע עם המים האפורים בעת טיפול בהם ובשימוש בהם, כגון בגינון הביתי, עלול לגרום לתחלואה לבני הבית ולשכנים".

כמו כן טוענים במשרד הבריאות כי בנוסף לסכנת הפצת מחלות כתוצאה מהשקיית גינון פרטי במים אפורים, קיימת האפשרות לחיבור בטעות בין מערכת המים האפורים ובין צנרת המספקת מי השתיה לבית, ועל ידי כך לגרום לזיהום מי השתיה בבית הפרטי ובישוב כולו.
Comments