מי מונע התקנת חסכמים גם במוסדות ציבור?

פורסם: 12 באוק׳ 2010, 5:30 על ידי: Sustainability Org
"המשיכו לחסוך" - אומרים לנו ברשות המים, ואפילו שולחים אלינו נציגים להתקין חסכמים על הברזים בחינם. אבל הברזים במוסדות הציבור ממשיכים לבזבז הרבה מים, ואף חסכם לא מותקן עליהם. הסיבה: רשות המים לא פרסמה את התקנות הנדרשות
יעל דראל , 12/10/2010

רשות המים ממשיכה לקרוא לנו לסגור את הברזים, וממשיכה להתקין לנו חסכמים בבתים - אבל מתברר שדווקא היא מונעת התקנה של אותם אביזרים חוסכי מים במוסדות ציבור.

 

החוק הקובע התקנת חסכמים על כל הברזים במוסדות הציבור עבר בכנסת הקודמת. מטרת המהלך, אותו יזמו חברי הכנסת דב חנין, יוחנן פלסנר, אופיר אקוניס וניצן הורביץ, הייתה להפוך את מוסדות המדינה למובילים בחיסכון במים. על פי החוק, את החסכמים היו אמורים להתחיל ולהתקין כבר לפני חודש, אך בפועל יש סתימה בצנרת: רשות המים לא התקינה תקנות כפי שדרש החוק, ולכן התקנת החסכמים במוסדות הציבור לא החלה.

 

רכז מים וחופים בחברה להגנת הטבע, משה פרלמוטר, שיגר השבוע מכתב חריף בנושא לחברי הכנסת שהובילו את החוק, לרבות ח"כ אקוניס, שמשמש כיום כיושב ראש ועדת הכלכלה. פרלמוטר קרא לאקוניס  לקיים בהקדם דיון דחוף בנושא.  

 

"רשות המים אמורה היתה לקבוע כללים ראשונים להתקנה לא יאוחר מה-30 באפריל, ומיד לאחר מכן כל מוסדות הציבור המפורטים בחוק אמורים היו להתקין אביזרים אלה בתוך ארבעה חודשים (עד תחילת ספטמבר)", כתב פרלמוטר. הוא ציין כי "בשל התנהלות רשות המים, נוצר עיכוב של חצי שנה, לכל הפחות".

 


בחברה להגנת הטבע טוענים כי העיכובים של רשות המים "מקוממים ואינם מובנים", ומציינים עוד כי "חוק החסכמים במוסדות ציבור אמור היה להיות סמל להתגייסות מוסדות המדינה לחיסכון במים ולהוות דוגמא לכלל אזרחי ישראל. בפועל המצב הפוך: אזרחי ישראל מגויסים לחיסכון במים בעוד מוסדות המדינה נותרים הרחק מאחור".

 

מרשות המים נמסר בתגובה: "הכללים להתקנת החסכמים במוסדות הציבור אושרו מזה זמן על ידי מועצת רשות המים. לקראת פרסומם ברשומות עלו שאלות וסוגיות שונות, אשר צפויות להיפתר בזמן הקרוב".


לכתבה באתר ynet


עוד על החסכמים:

 


Comments