רק מ-2013: השפד"ן ישלם על הזרמת שפכים לים

נשלח 21 ביוני 2011, 9:26 על ידי Sustainability Org

ועדת הסביבה אישרה תקנות המחייבות תשלום היטל על הזרמת שפכים לים. החדשות הרעות: השפד"ן יתחיל לשלם רק ב-2013

nrg מעריב | 21/6/2011 14:17
תגיות: זיהום ים,הזרמת שפכים לים
השפכים ימשיכו לזרום ללא תשלום
השפכים ימשיכו לזרום ללא תשלום צילום: ברקאי וולפסון

אחרי שש שנים של עיכובים אושרו היום (ג') בוועדת הסביבה של הכנסת התקנות להיטל הזרמה לים. במסגרת התקנות הוחרגו השפד"ן ומספר מכוני טיהור נוספים עד לסוף שנת 2012. המשמעות: הם לא יאלצו לשלם את הכספים בגין הזרמת שפכים לים עד לשנת 2013. על פי הערכות מדובר על אובדן הכנסות גבוה מאוד למדינה.

ההחלטה מעוררת המחלוקת התקבלה דווקא ביום איכות הסביבה המצוין היום בכנסת. בארגוני הסביבה מבקרים את ההחלטה. באדם טבע ודין קראו עוד לפני ההכרעה ליישם על השפד"ן את עיקרון המזהם משלם. לדבריהם, השפד"ן זיהם את הים לאורך שנים. ״הים איננו ג׳ורה ואיננו פח זבל", אמר ח"כ ניצן הורוביץ. לדבריו, השפד״ן רוצה להמשיך ולזהם את הים ולהתחמק מתשלום הקנסות על כך. "זהו דבר בלתי נסבל - מצער שבגלל לחץ פוליטי חברי כנסת של הליכוד מסייעים לזיהום הפוגע בכולנו״, הוסיף.

"שכנענו את חברי הכנסת כי אנו פועלים בנחישות ביחד עם המשרד להגנת הסביבה ומשרדי הממשלה האחרים לקידום פתרון יבשתי לבוצת השפד"ן שעלותו נאמדת בכמיליארד שקל אותם יידרשו התושבים לשלם, תושבי גוש דן לא יכולים לשאת העלאת מיסים נוספת", אמר ארנון גלעדי, יו"ר האיגודן והמשנה לראש עיריית תל אביב יפו. גלעדי בירך את השר ארדן על קידום חקיקת היטל ההזרמה וכן על ההחלטה שלא להכיל ההיטל על האיגודן.

התקנות קובעות כי ההיטל יוטל על מי שמזרים או מטיל שפכים או פסולת לים בהיתר. במשרד מסבירים כי "הפדיון מהיטל זה יועבר לקרן למניעת זיהום הים וישמש לאכיפה ופיקוח על מזהמי הים". היתרי ההזרמה לים ניתנים כיום על ידי הוועדה הבינמישרדית למתן היתרים, רק כאשר אין חלופות לטיפול או לסילוק יבשתי של הפסולת או השפכים. "התשלום הכספי מגלם את העלויות הנובעות מהזרמת השפכים לים ויתמרץ להפחית ההכרחי את השפכים המוזרמים וכך נצמצם את הפגיעה בסביבה הימית, בבריאות הציבור ונהנה מחופים נקיים יותר", אמר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן.

בתוך כך הוועדה אישרה גם את תקנות מניעת זיהום מים. התקנות מסדירות את אופן הולכת הביוב, תפעול ואחזקת מערכות הביוב ונוהל טיפול בדליפות.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
הלחץ עבד - השפד"ן ימשיך לזהם בלי לשלם
Comments