לא ממהרים לצאת: זמן המקלחת עלה ל-8 דקות

נשלח 25 בנוב׳ 2011, 14:29 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 25 בנוב׳ 2011, 14:38 ]

המקלחת הממוצעת צורכת לא פחות מים ואנרגיה מאמבטיה. רוצים לשמור על הסביבה? המומחים ממליצים להסתפק ב-4 דקות

24/11/2011, שירות הארץ
 
סקר שנערך באמצעות טכנולוגיה חדשנית מאפשר לגלות את הרגלי המקלחת של בני האדם. המקלחת הממוצעת נמשכת שמונה דקות - זמן ממושך בהרבה ממה שעלה ממחקרים קודמים - ובה נעשה שימוש במים ובאנרגיה בכמות הדומה לאמבטיה ממוצעת, כך דיווח הבי-בי-סי.

המידע נאסף ממקליטי נתונים שהקליטו 2,600 מקלחות אצל 100 משפחות בבריטניה במשך עשרה ימים. הסקר נערך על ידי היצרן יוניליוור, שביקש לגלות איך בני אדם משתמשים במוצרים שלו. על פי הנתונים, במקלחת של שמונה דקות נעשה שימוש ב-62 ליטרים של מים חמים, בהשוואה לממוצע של 80 ליטרים באמבטיה.

מהסקר עולה גם כי במקרים שבהם נעשה שימוש בראש מקלחת מיוחד המוסיף לחץ לזרם המים, בשמונה הדקות הללו ייעשה שימוש בכמות כפולה של מים ושל אנרגיה, כמו באמבטיה.

הילדה הנדריקס, חוקרת התנהגות ממחלקת מחקר ופיתוח ביוניליוור, אמרה כי החברה החליטה לערוך את הסקר מפני ש"חלק גדול מההשפעה שיש למוצרים שלנו על הסביבה מתרחש בשעה שבני אדם משתמשים בהם". בנוגע לתכשירי רחצה הוסיפה כי "אנחנו יודעים ש-95% מפליטות של גזי חממה קשורות לבני אדם המשתמשים במוצרים שלנו מפני שהם צריכים להשתמש במים חמים".

בעבר נאספו הנתונים על הרגלי המקלחת משאלונים שחולקו בבתים. אולם בשיטה זו היו כמה פגמים, הסבירה הנדריקס. "בני האדם אינם מדייקים בהבחנות של התנהגותם מפני שמדובר בהרגל וייתכן מאוד שהם אינם ערים למה שהם עושים באמת". היא הוסיפה ואמרה כי "כשעוסקים בתפישת הזמן, מרבית האנשים אינם מצליחים להעריך כמה זמן נדרש להם לפעילות מסוימת". לפיכך היה צורך למצוא דרך אחרת לקבל את הנתונים. האתגר שהוצב בפני הסוקרים נגע לדרך שבה יקבלו נתונים אמינים מפעילות פרטית. "בני אדם לא יתייחסו בחיוב לאפשרות שמישהו יעמוד לידם עם רשימות כשהם מתקלחים", אמרה הנדריקס. כדי להתגבר על הבעיה מחלקת המחקר והפיתוח של החברה פיתחה מקליט נתונים ושמו "חיישן המקלחת".

"הוא פועל על אקוסטיקה וטמפרטורה, כלומר הוא קולט את רעש המים כשהם עוברים בצינור וגם את השינוי בטמפרטורה", הסבירה הנדריקס, והוסיפה כי באמצעות אלגוריתם הצליחו החוקרים לחלץ מהנתונים הגולמיים את המידע הדרוש על התנהגות בני אדם במקלחת.

הממצאים קראו תיגר על כמה הנחות מושרשות. למשל, ההנחה שלפיה בני אדם מתקלחים חמש דקות בממוצע. פולה אואן, יועצת עצמאית לענייני סביבה, הטעימה כי הסקר מספק "הצצה חשובה להרגלי המקלחת של הציבור הבריטי. מרבית האנשים סבורים שלהתקלח זה ידידותי יותר לסביבה מרחצה באמבטיה, אבל מה שעולה מהמחקר הוא שזה לא בדיוק כך", הוסיפה.

אואן, שיצרה משחק קלפים בנושא אקולוגי שנועד לעזור לאנשים להבין את ההשפעה הסביבתית והכלכלית של פעילויות יומיומיות, אמרה שהיא ממליצה על מקלחת של ארבע דקות. אולם לדבריה, "למרבה הצער, נראה כי המסר לא מצליח לעבור. התוצאות מראות כי הזמן ההמוצע שמבלים באמבטיה כפול מזה. וכך נוצר בזבוז לא רק של מים אלא גם של אנרגיה הדרושה לחימום המים. בני אדם מתייחסים כל הזמן לעלויות השוטפות של מכוניות וטלפונים, אבל איש אינו מתייחס לעלות השוטפת של מכשירים יומיומיים כגון מקלחות, מכונות כביסה וטלוויזיות".

לכתבה בהארץ

 
Comments