סקר: הציבור מעדיף מים מינרליים

פורסם: 2 ביוני 2010, 12:21 על ידי: Sustainability Org

67% מהנשאלים אמרו כי הם נמנעים מלשתות מי ברז, ומעדיפים מים מינרליים או מים שעברו סינון וטיהור. פורום מנכ"לי תאגידי המים: "אין מניעה משתיית מי ברז בישראל"

nrg מעריב | 1/6/2010 15:24    
 
שותה מים? רק 33% מהציבור בוחר במי ברז
שותה מים? רק 33% מהציבור בוחר במי ברז צילום: SXC

שני שליש מהציבור בישראל (67%) לא שותה מי ברז בבית. 35% לא שותים מי ברז כלל ואילו 32% נוספים שותים מי ברז מסוננים או מטוהרים באמצעות מתקנים שונים. רק שליש (33%) ציינו ששותים מי ברז. כך עולה מסקר דעת קהל טלפוני שבוצע על ידי מכון המחקר של רפי סמית  בקרב 500 איש  כמדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. הסקר נערך לרגל כנס תאגידי היום שנערך החל מהיום (ג') ועד יום חמישי בגליל. 

בפורום מנכ"לי תאגידי המים, שהזמינו את הסקר, אומרים כי "ממצאי הסקר מראים את הבורות של הציבור בידיעה על איכות מי הברז בישראל. חשוב שהציבור ידע כי מי הברז בארץ הם נקיים ובריאים, ואין שום מניעה משתייתם. אנחנו מעודדים שתיית מי ברז – כי זה טבעי וזול יותר מכל מקור מים אחר בעשרות אחוזים".
החרדים והערבים בוחרים במי ברז
על פי הסקר, שתיית מי ברז נפוצה יחסית יותר בקרב בעלי רמת הכנסה נמוכה (41%), בקרב הציבור החרדי והדתי (64%) ובמגזר הערבי (53%). לעומתם, רק 18% מהחילוניים ועשרה אחוזים בלבד מהעולים ממדינות חבר העמים לשעבר ציינו שהם שותים מי ברז. כשנשאלו הנסקרים מדוע הם לא שותים מי ברז, רובם ענו שהמים לא טעימים (31%) ושיש במי ברז מזיקים רבים - כמו כלור ואבנית (32%).

עוד עולה מהסקר, שבקרב אלו שלא שותים מי ברז בבית, מקורות השתיה העיקריים הם בקבוקים של החברות השונות שקונים בחנויות (35%), מסנני מים (30%) ומתקנים לטיהור מים (31%). מיכלים של מים מינרליים שמקבלים הביתה צוינו באחוזים נמוכים. 

מעל למחצית מהמרואיינים מסתמכים על ניסיון אישי בהערכת איכות מי ברז. דוחות איכות של תאגיד המים כפי שמתפרסם בעיתונות מהווים חלק קטן בלבד כמקור להערכת איכות מי ברז. רוב הציבור חושב שאיכות מי ברז בישראל דומה יותר לאיכות מי ברז במדינות אירופה ואמריקה מאשר למי ברז במדינות העולם השלישי, ללא הבדלים בין אלו ששותים ושלא שותים מי ברז. שני שליש מהציבור חושבים שאיכות מי ברז בישראל נמוכה יותר מאיכות מים מינרליים, במיוחד בקרב אלו שלא שותים מי ברז בבית.
 
Comments