עמק סן לואיס (מלכוד 22)

פורסם: 19 בינו׳ 2012, 13:10 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 בינו׳ 2012, 13:10 ]
 מאת: איתן, 19/1/2012

Circle of Blue הוא אתר המדווח בנושא משבר המים הגלובאלי, ולאחרונה משכה את צומת ליבי כתבה בנושא עמק סן לואיס בקולורדו ארה"ב. העמק הוא בעצם מדבר בגובה ממוצע 2350 מ', שהפך לגן ירק בזכות ניצול יתר של מי התהום. התדרדרות האקוויפר, יחד עם שינויי האקלים (בעיקר הפשרת קרחונים מוקדמת שמצמצת את התקופה בה ניתן להשתמש במי הנהר החוצה את העמק להשקייה), הביאו את מקבלי ההחלטות להבנה שנדרש שינוי במאפייני הצריכה של מים לחקלאות.

רגע לפני שאני מביא את המשך תמצית הסיפור, תזכורת קצרה ממלכוד 22. בספרו המופלא ג'וזף הלר מתאר בין השאר כיצד אביו של מייגור מייגור קיבל כסף מהמדינה כדי לא לגדל אספסת, ובכסף שהוא קיבל הוא קנה עוד שדות אשר גם בהם לא גידל אספספת… ובכן, לפעמים המציאות עולה על הדמיון.

נחזור לעמק סן לואיס. בהשראת הספר ואולי ללא קשר, הרשויות החליטו להציע לחקלאים מימון על הפסקת הגידול בשטחים שלהם. אבל זה עדיין לא שיא המלכוד, כיוון שהאמרת מחירי הגידולים (עשרות אחוזים בחמש השנים האחרונות) מעלה חשש שהצעת המדינה עומדת להיות לא אטרקטיבית. אז מה יש לנו כאן – מחסור חמור במים => עלייה במחיר הגידולים => עלייה ברווח החקלאים => החקלאים חפצים לגדל עוד => משבר המים מתגבר => עלייה במחיר הגידולים … וחוזר חלילה, עד שיגמרו המים או שיגמר הכסף.

מלכוד 22 גרסת עמק סן לואיס, דוגמה קטנה למה שעלול לקרות בעולם כולו - ניצול יתר של משאבי הטבע שיביא לעליית מחירים של מוצרים בסיסיים (גידולים, מחצבים) ולכן יתמרץ את העמקת ניצול היתר. והתוצאה (הבלתי נמנעת?) – המחירים ייכנסו לסחרור אקספוננציאלי, עד לקריסה. 

 
Comments