סוף סוף הסכמה: מחנות צה"ל יחוברו לביוב

פורסם: 23 במאי 2010, 20:08 על ידי: Sustainability Org
במשך שנים הזרימו כ-150 מחנות של צה"ל את השפכים שלהם לטבע, וגרמו לזיהום בקרקע ולפגיעה במאגרי המים. לאחר מחלוקת תקציבית ארוכה הושגה סוף סוף הסכמה. 400 מיליון שקל יאפשרו את חיבור הבסיסים עד 2015
אטילה שומפלבי, 23/5/2010

כ-150 מחנות צה"ל שבמשך שנים מזרימים את השפכים שלהם בשטח הפתוח וגורמים לזיהום בקרקע ובמאגרי המים יחוברו למערכת הביוב - הסכמה ברוח זו הושגה בין משרדי הביטחון, האוצר, התשתיות והמשרד להגנת הסביבה.

 

לאחר מחלוקת ארוכה - תקציבית בעיקרה - הופץ היום (א') לשרים בישיבת הממשלה נוסח של ההסכמה בנושא. על פי ההסכמה יוקצבו למהלך כ-400 מיליון שקלים - בחלקם ישירות מתקציב הביטחון ובחלקם כהלוואה של המשרד להגנת הסביבה.

 

לשרים יש שבוע לשלוח הערות ואם לא יהיו הסתייגויות ההסכמה תקבל תוקף של החלטת ממשלה. נוכח הדיונים הרבים שהתקיימו לאחרונה בנושא בין המשרדים הרלוונטיים לא צפויות התנגדויות, והמהלך יצא לדרך עוד השנה, מתוך כוונה להשלימו עד 2015.

 

צילום: רוני אלון
 ביוב בשטח פתוח בדרום הארץ (צילום: רוני אלון)

על פי ההסכמה, משרד הביטחון והמשרד להגנת הסביבה יכינו תוכנית לחיבור של מחנות צה"ל האמורים למערכות ביוב קיימות, ובמקרים בהם החיבור אינו אפשרי למצוא פתרונות ביוב תוך שימוש בטכנולוגיות יעילות, סטנדרטים מקובלים ובתיאום עם המנהל לפיתוח תשתיות ביוב.

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר: "זוהי החלטה היסטורית שמעידה שהמדינה מתחילה להבין את אחריותה על המפגעים הסביבתיים שהיא גורמת. חיבור מחנות צה"ל לתשתית ביוב ימנע זיהום מקורות מים וקרקע, יאפשר ניצול השפכים להשקייה, ויחסוך למשק משאבים רבים שנידרש להוציא עד כה בכדי לשקם את הנזק הסביבתי".
 

השר ארדן אמר גם שהמהלך מתבקש גם משום שהמדינה חייבת להחיל על עצמה את הרף הסביבתי אותו היא דורשת מכלל הציבור. לדבריו לא ייתכן שראשי יישובים ומנהלי מפעלים ייחקרו ויועמדו לדין בגין זיהום הסביבה ומקורות המים בשעה שהמדינה עצמה לא עושה כל שביכולתה כדי למנוע את הזיהום החמור הנגרם על ידי מחנות צה"ל.

 

בפתח הישיבה התייחס גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו לנושא ואמר: "זו החלטה חשובה בתחום הגנת הסביבה. בשנים הבאות נשקיע בפרוייקט חצי מיליארד שקל מתוך רצון למנוע פגיעה בסביבה.. עתיד משק המים תלוי בין היתר בהגנה על האקוויפרים התת קרקעיים. לחיבור מחנות צה"ל לרשת הביוב של חשיבות גם בשמירה על בריאות החיילים והמפקדים".

 

לכתבה באתר ynet

Comments