פצצת מים מתקתקת

נשלח 27 בנוב׳ 2011, 13:38 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 בנוב׳ 2011, 13:38 ]
27/11/2011 מאת אוהד קרני
 
פיצוץ צינור המים בדרך נמיר לפני שלושה ימים, יחד עם עומסי התנועה והפסקות המים שנגרמו בעקבותיו, הם תזכורת לפצצת זמן רטובה הרוחשת מתחת לרחובות ערי ישראל. מרבית מערכות אספקת המים והביוב בישראל הוקמו סביב קום המדינה וחלקן, כמו בתל אביב, אף קודם לכן. במשך שנים המערכות הללו פעלו ללא תחזוקה נאותה וכיום, במקומות רבים, נמצאות מערכות אלה במצב של בלאי מתקדם. ישראל לא לבד בסירה הזו ובכל ערי המערב הוותיקות הצנרת מתפוררת. על פי הערכות ה-OECD ארה"ב תאלץ להשקיע 23 מיליארד דולר כל שנה בתחזוקת תשתיות המים שלה בכדי לשמור על רמת הביצועים הנוכחית שלהן והבלתי מזהירה גם כך. בערים אירופאיות דוגמת פריז, לונדון או רומא המצב גרוע עוד יותר ועשרות אחוזים מכלל תפוקת המים אובדים בשל דליפות.

על פי מחקר של מוסד שמואל נאמן, אשר פורסם על ידי ד"ר אופירה אילון ב-2009, צנרת דולפת וישנה ברשויות המקומיות גורמת לאובדן של כ-64 מיליון קוב מים שפירים בישראל בכל שנה, שהם כ-10% מכלל הצריכה של משקי הבית העירוניים. בחלק מן הרשויות דלף המים מגיע גם ל-25% ויותר. זאת בנוסף לכמאה מיליון קוב של ביוב שהולך לאיבוד ברשויות המקומיות אי-שם בדרך למכוני הטיפול בשפכים, או כמו שאילון מנסחת זאת:

"בעוד שבתחום המים (השפירים), לרשויות יש מניע כלכלי למניעת דליפות ולהחלפת מדים מקולקלים, על מנת למקסם את הגבייה עבור מים שנצרכו. בתחום הביוב, יש לרשויות אינטרס, לכאורה, 'לאבד' בדרך ביוב ושפכים המוזרמים לטיפול במכוני טיהור שפכים. הרשויות נדרשות לתשלום עבור כל מ"ק ביוב המועבר לטיפול, והגם שמכוני טיפול שפכים רבים מתלוננים על בעיות של העברת כספים מצד הרשויות, ברור שכל מ"ק ש'אובד' בדרך הוא, למעשה, חסכון תקציבי ישיר עבור הרשות."

במובנים מסוימים, העובדה שלעיריות נוח 'לאבד' חלק מתפוקת הביוב היא מדאיגה אפילו יותר מהרשלנות שבאובדן מים שפירים. שכן בנוסף לעובדה שהביוב בחלקו הגדול עובר טיהור המאפשר שימוש חוזר בו כקולחין לחקלאות, המחליפים אפקטיבית צריכה של מים שפירים, הביוב הדולף מזהם גם מאגרי מים שפירים ובכך מצמצם עוד יותר את כמות המים הנקיים הזמינים לנו.

הזנחה זו אינה כורח המציאות – רק לפני שבוע וחצי התקיימה בישראל תערוכת 2011 WATEC הבינלאומית לטכנולוגיות מים. בין הטכנולוגיות הישראליות שהוצגו בתערוכה ניתן היה למצוא מגוון רב של אמצעים מתקדמים לניטור ואיתור של דליפות במערכות מים עירוניות. באופן אירוני חלק גדול מטכנולוגיות אלו מעולם לא נוסו בצנרת של רשויות מקומיות ישראליות.

דוגמה שממחישה את הפוטנציאל המבוזבז, מספקת לנו עיריית רעננה, צדיקה בסדום, שהתקינה מערכות לניטור דליפות בזמן אמת בצנרת המקומית, והצליחה לצמצם את הדלף העירוני פי שלוש. היוזמה תפסה שלוש ציפורים במכה אחת – גם השיגה חסכון למשק העירוני, גם חסכון למשק המים הישראלי המתייבש וגם סיפקה אתר ניסוי מעשי למיזמים ישראלים בתחום, ובכך סייעה להם בשיווק הטכנולוגיה המוכחת לחו"ל. אילו מדינת ישראל הייתה מגדילה את ההשתתפות שלה במיזמים מסוג אלו בעיריות נוספות, ניתן היה לחסוך עשרות מיליוני ש"ח ומטרים מעוקבים של מים מידי שנה ואף לקדם ייצוא של טכנולוגיות ישראליות לחו"ל. אולי גם לא היינו סובלים מעומסי תנועה בכל גוש דן בשבוע האחרון, אשר סביר להניח כי הם לבדם עלו לנו פי כמה מכלל מהעלות הנדרשת.

פיצוץ הצינור. צילום:YNET

Comments