תוכנית: 5 מתקני התפלה נוספים עד שנת 2050

נשלח 4 במאי 2011, 7:05 על ידי Sustainability Org

עוד 40 שנה הישראלים והפלסטינאים יצרכו כ-1,750 מליון מ"ק לשנה. ע"פ ההערכות צפוי חוסר של 845 מלמ"ש. הפתרון: עוד התפלה

nrg מעריב | 3/5/2011 15:34
תגיות: התפלה, משבר המים
דרושים: מתקני התפלה נוספים
דרושים: מתקני התפלה נוספים צילום: פלאש 90
בשנת 2050 צפוי בישראל מחסור במים בהיקף של 845 מלמ"ש (מיליון מטר מעוקב מים לשנה). מה עושים? מקדימים חזון למועד: המועצה הארצית לתכנון ובנייה ערכה היום (ג') דין אסטרטגי בהיקפי ביקוש וצריכת המים בישראל וברשות הפלסטינית בשנת 2050. בדיון הוצגו תחזיות הביקוש וההיצע למים שפירים ומותפלים.

על פי הנתונים שהוצגו, בשנת 2050 תידרש התפלת מי ים בהיקף של 1,750 מלמ"ש על מנת לעמוד בצריכה הצפויה בישראל וברשות הפלסטינית. לשם השוואה, היקף ההתפלה הנוכחית בישראל עומדת על כ-250 מלמ"ש בשנה.
אומדן הביקוש למים חושב לפי צריכה לחקלאות ולתעשייה, הקצאת מים לטבע, הפרשה בהתאם להסכמים מדיניים עם ירדן והרשות הפלסטינית וצריכה למחייה לנפש בהתאם למספר הנפשות הצפויות בישראל. על פי התחזיות ב-2050 יהיו בישראל כ-12 מיליון תושבים.אומדן הצריכה לנפש לשנה יעמוד על קרוב לשני מיליארד מטר מעוקב מים.

במשרד הפנים מסבירים ש"לאחר קיזוז אומדן ההיצע הקיים של מים, שחושב לפי מים טבעיים ומים מותפלים קיימים, מהיקף הצריכה המשוער, נתקבלה הערכה להיקף הגדלת התפלת מי הים הנדרש לצורך אספקת צריכת המים הצפויה בישראל בשנת 2050".

בדיון הוצג כי בשנת 2050 צפוי בישראל מחסור במים בהיקף של 845 מלמ"ש. לפיכך, ממליצים גופי התכנון להקים חמישה אתרי התפלה גדולים חדשים שיספקו את צרכי המים.  המועצה הארצית הנחתה את צוות
התכנון לפעול לאיתור אתרים עבור כחמישה מתקני התפלה עתידיים נוספים, כך שההיקף הכולל של ההתפלה יעמוד על 1,750 מלמ"ש בשנת 2050.

"התפלה לבדה איננה פתרון קסם שיפתור את מחסור המים של ישראל, ואין להסתמך על הדבקת ביקושים בלבד", טוען גדעון ברומברג, מנכ"ל ישראלי בארגון ידידי כדור הארץ המזה"ת בעקבות החלטת המועצה הארצית. לדבריו, בנייתם של עוד ועוד מתקני התפלה היא איוולת נוראה, מאחר והביקושים רק ימשיכו לגדול עם הצמיחה באוכלוסיה.

"הדבר שקול לבניית כבישים נוספים, המגדילים את כמות הצריכה של תחבורה פרטית ולא פותרים את בעיית העומס בטווח הארוך. ישראל יכולה לחסוך כ- 500 מליון מ"ק לשנה באמצעות ניהול ביקושים לחסכון במים באמצעים פשוטים שלא יפריעו לצרכן הקצה, כגון שימוש במים אפורים להדחת אסלות".
 
Comments