מאגרי מים תת־קרקעיים עצומים בגודלם התגלו בצפון השחון של קניה

פורסם: 20 בספט׳ 2013, 10:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בספט׳ 2013, 10:50 ]

הגילוי יוצא הדופן הוא תוצאה של שיתוף פעולה בין ממשלת קניה לבין אונסק”ו בחסותה ובמימונה של יפן. כמות המים במדינה הצמאה תזנק ב-17%

מאת ניקולס קוליש, ניו יורק טיימס, 12/9/2013

בעלי תפקידים באו”ם ובקניה הודיעו השבוע בניירובי על כך שגילו מקווה מים עצום ממדים, תגלית שלדבריהם עשויה לשפר את חייהם של הדורות הבאים באזורים העניים של קניה ואולי של המדינה כולה. בעולם שבו הדאגה למים רק הולכת וגדלה, גילוין של חמש אקוות (אקוויפרים) באזור טורקאנה מוכה הבצורת עשוי להבטיח לקניה גישה למשאב הטבע החיוני ביותר, בעיקר בצפון השחון שלה.

על פי נתוני סוכנות החינוך, המדע והתרבות של האו”ם (אונסק”ו), מתוך אוכלוסייה של כ–41 מיליון בני אדם, ל-17 מיליון מתושבי קניה אין גישה קבועה למים בטוחים לשתייה ול–28 מיליון מהם אין אמצעי תברואה נאותה.

“שפע המים שנמצאו פותח פתח לעתיד משגשג יותר לתושבי טורקאנה ולכל קניה”, אומרת ג’ודי ווקונגו, שרת הסביבה, המים ומשאבי הטבע של קניה. “עלינו לחקור את המשאבים האלה בצורה אחראית ולהבטיח אותם למען הדורות הבאים”. משאב המים האדיר יאפשר גם להשקות גידולים ומשק חי, דבר שיעניק לרשויות כלים נוספים בהתמודדות עם אחת הבעיות הכרוניות בטורקאנה - תת־התזונה של התושבים. מקור המים החדש עשוי גם לסייע במניעת סכסוכים שבטיים ואתניים הפורצים באזור חדשות לבקרים בשל היותו שחון מאוד.

כפר במחוז טורקאנה ב-2009. סכסוכים ועימותים אלימים על רקע הבצורת
כפר במחוז טורקאנה ב-2009. סכסוכים ועימותים אלימים על רקע הבצורת . צילום: אי-אף-פי

הגילוי יוצא הדופן הוא תוצאה של שיתוף פעולה בין ממשלת קניה לבין אונסק”ו בחסותה ובמימונה של יפן. על פי אונסק”ו, נדרשות עוד בדיקות לקבוע במדויק את כמות המים שבאקוות ואת איכותם. בנוסף, עדיין יש לבדוק באיזו קלות אפשר יהיה לשאוב את המים וכמה יעלה להפיק אותם. אקוות אגן לוטיקיפי שגודלה מוערך בכ–3,000 קמ”ר ואקוות אגן לודוואר הקטנה יותר (שתיים מהאקוות שהתגלו) אותרו בעזרת טכנולוגיית לוויינים מתקדמת וקיומן אושר בקידוחים. גרטשן קולונג’י, עוזרת למנכ”ל אונסק”ו למדעי הטבע, הכריזה כי הממצא “מוכיח בבירור כיצד המדע והטכנולוגיה עשויים לתרום לתיעוש ולצמיחה כלכלית, ולפתרון סוגיות חברתיות אמיתיות כמו הגישה למים”. לדבריה, דבר גילוין של שלוש האקוות הנוספות עדיין זקוק לאישור נוסף.

Radar Technologies International, החברה לחקר משאבי טבע שגילתה את האקוות, מעריכה כי הן מכילות 250 מיליארד מ”ק (מטרים מעוקבים) לכל הפחות”, ושהגשמים בקניה ובאוגנדה ממלאים אותן מחדש בכ-3,400 מיליארד ליטר בכל שנה. אם יתבררו ההערכות כנכונות, יביא הגילוי לזינוק של כ-17% בהיקף המים הזמינים למשק הקנייתי.

אונסק”ו מתאר את התגלית הסביבתית כניצחון מדעי. בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי הוא מקווה שיהיו עוד גילויים כאלה גם במקומות אחרים בעולם. “אנחנו נמשיך לתמוך באפריקה כדי לחשוף את מלוא הפוטנציאל של מאגרי המים הבלתי נראים”.Comments