רשות המים: מדי צריכה בכל בית בתוך 4 חודשים

פורסם: 4 במרץ 2012, 11:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 במרץ 2012, 11:07 ]

אמנת שירות חדשה תחייב את תאגידי המים לשים סוף להערכות הצריכה; התאגידים: ההחלטה לא ישימה וכרוכה בעלויות כבדות

יעל דראל,  4/3/2012
 
תגיות: רשות המים
הקץ להערכות צריכת המים? רשות המים מחייבת את תאגידי המים להתקין בתוך 4 חודשים מדי צריכה בכל הבתים שאלה חסרים בהם ולעדכן את כל צרכני המים הרלוונטיים על השינוי באמצעות חשבונות המים הקרובים.

החלטה זו, שהיתה אמורה להיכנס לתוקף כבר בינואר 2011, מהווה חלק מאמות המידה של אמנת השירות לתאגידי המים, שאישרה לאחרונה מועצת רשות המים, וכוללת שורה של נושאים מחייבים בתחום השירות והגנת הצרכן. מועצת רשות המים ציינה בהחלטה כי הסכימה לדחות את יישומה ב-4 חודשים נוספים כדי להקצות לתאגידים זמן היערכות.
שעון מים
שעון מים צילום: רגב גולדמן

ואולם, אמנת השירות החדשה - ובמרכזה ההחלטה על התקנת מדי הצריכהמעוררת ביקורת חריפה בקרב תאגידי המים. אלה טוענים כי מדובר בשורת החלטות לא ישימות שיהיו כרוכות בעלויות כבדות עבורם.

"אמות המידה החדשות מטילות עלינו למעשה את חוק הגנת הצרכן, ובמסגרתן נהייה מחויבים לתת שירות כמו כל חברה עסקית, בין שמדובר במענה מהיר מאוד לטלפונים ובין שבמענה מהיר לפניות הציבור. אנחנו כמובן רוצים לתת שירות טוב לציבור, אבל אי אפשר לקבל החלטות מרחיקות לכת מסוג זה בלי לבדוק את המשמעות הכלכלית שלהן. זה יחייב אותנו לגייס עובדים", אומר משה אשכנזי, יו"ר פורום תאגידי המים, בשיחה עם עסקים. אשכנזי העריך כי כיום חסרים מדי צריכת מים במאות אלפי
בתים בישראל וציין כי ישנם אזורים רבים שלתאגידי המים אין מידע באשר לצרכנים המתגוררים בהם. "אנחנו מעריכים שמהלך כזה יימשך בין שנתיים לשלוש שנים", אמר.

גורם ברשות המים ציין בפני עסקים כי בבתים שלא היו בהם מדי צריכה בוצע החיוב עד היום בהתאם לקריאת מד המים הכללי של הבניין ולחלוקת הסכום בין הדיירים או על-פי כמות קבועה של 15 מ"ק לחודש. "מצב כזה אינו נכון ובוודאי אינו רצוי. הוא עלול להטיל על הצרכנים חיובים שאינם תואמים את הצריכה שלהם בפועל ולעודד בזבוז מים", הבהירו ברשות. על מנת לעודד את הצרכנים להניע את המהלך קובעת ההחלטה החדשה כי מי שלא יפעל להתקנת מד מים בדירתו ייאלץ לשלם חשבון חודשי המחושב לפי צריכה של 20 מ"ק מים לחודש ליחידת דיור.

מי שמתקין את מדי צריכת המים הם תאגידי המים, אך עבור הצרכנים מדובר במהלך שמצריך במקרים רבים ביצוע שינויים בצנרת נוסף לתשלום אגרה חד-פעמית של 175 שקל (כולל מע"מ). בתאגידי המים ציינו כי בימים אלה מתגבשת חוות דעת כלכלית שתוגש בקרוב למועצת רשות המים, ובה יפורטו ההשלכות הכלכליות של המהלך כולו.

מרשות המים נמסר בתגובה כי "המטרה היא טובת הצרכן. דרושות אמות מידה לשירות. אנו פועלים מכוח חוק תאגידי מים וביוב, והיעד הוא להסדיר את מערכת היחסים בין התאגיד לבין הצרכן".

כתבות קשורות:
 
 
 
 
 
Comments