ועדת הפנים והגנת הסביבה החלה לדון בתקנות מים חדשות ומחמירות

פורסם: 26 בנוב׳ 2011, 8:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בנוב׳ 2011, 8:26 ]
21/11/2011, מאת דובר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת
 

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ אמנון כהן, החלה לדון היום (ב', 21.11.11) בתקנות מים חדשות ומחמירות. תקנות בריאות העם (איכותם התברואית של מי שתייה ומתקני מי שתייה), התשע"א – 2011מחליפות תקנות קודמות משנת 1974. כאמור, מדובר בתקנות מודרניות ומחמירות העוסקות בין השאר בחיטוי מים, תוספות מינרלים למים ועוד. התקנות הן תוצאות עבודה של ועדה מקצועית, בראשות פרופ' אבנר עדין, שבדקה תקנות מים של ארגוני בריאות וסביבה מובילים בעולם כמו WHO  - ארגון הבריאות העולמי ו- EPA  - הסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה ובחרו בדרך כלל את התקנות המחמירות יותר.

 

פרופ' אבנר עדין, שהציג את עיקרי ההישגים בתקנות החדשות אמר כי ההישג הגדול ביותר של הועדה הוא החובה לסנן מים עיליים (מי מאגרים) כמו גם מי תהום. הניקיון המיקרוביאלי, לדבריו, הוא הישג החשוב ביותר של הועדה. פרופ' עדין ציין כי קיים הבדל בין מי ברז למים מותפלים. בעוד שבמי ברז קיימים מינרלים, במים מותפלים הם אינם קיימים ולכן משרד הבריאות דורש להוסיף למים אלו מגנזיום. הוא ציין את עמדת משרד הבריאות הדורשת  להוסיף פלואור באופן גורף למים אך אמר כי המלצת הועדה הייתה להוסיף פלואור רק ברשויות המבקשות תוספת זו.

 

בפתח הדיון, התברר כי קיימים כמה נושאים שעדיין נתונים במחלוקת. אחד מהם הוא תוספת חומרים שונים למים, כגון פלואור למי ברז או מגנזיום למים שהותפלו. ח"כ ד"ר רחל אדטו ציינה כי מול עמדת משרד הבריאות הדורש תוספת פלואור ישנם ארגונים המתנגדים לתוספת פלואור באופן גורף. ח"כ אמנון כהן אמר כי הגורם המכריע יהיה בריאות הציבור ושאלת עלות תוספת החומרים הינה שאלה שולית יותר בעיניו.

לגבי שאלת העלות, היו גורמים (משרד האוצר) שגרסו כי העלות תהיה שולית והיא יכולה להתגלגל על הצרכן. לעומתם, ח"כ הרב אורי מקלב העריך כי תוספות שונות למים יגרמו לעליה של 10% במחירי המים, דבר שיגרום לאי-צדק חברתי. נציגי עמותת אדם טבע ודין ציינו הם בעד השבת מגנזיום למים מותפלים אולם הם נגד תוספת פלואור באופן גורף. מר שמעון רדליך, מנכ"ל תמהיל, הציע כי המים המותפלים יוזרמו חזרה לאקוויפרים או לכינרת, שם הם יוכלו לקלוט שוב את המינרלים שאבדו בהתפלה. מר רדליך ודוברים אחרים הדגישו כי המגנזיום חשוב ביותר למניעת תחלואה וכי הוא מצוי במי ברז ולא במזון.

 

ועדת הפנים והגנת הסביבה תמשיך לדון בתקנות בשבועות הקרובים עד לאישורם באופן מלא.
 
מקור: הודעת דובר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת

כתבות קשורות:
 
Comments