דוח אמריקאי: סיכון גובר למלחמות מים

פורסם: 25 במרץ 2012, 7:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 במרץ 2012, 7:34 ]

גורמי המודיעין בארה"ב ציינו כי החל מהעשור הבא תגבר הסכנה כי סוגיות מים, כמו שיטפונות ובצורות, עלולות להגביר את חוסר היציבות

סוכנויות הידיעות | 22/3/2012
 
תגיות: מחסור במים, משבר המים, בצורת, שינויי אקלים
דוח של שירותי הביון של ארצות הברית שפורסם היום (ה') לכבוד יום המים הבינלאומי הזהיר כי בצורות, שיטפונות ומחסור במים נקיים עלולים לגרום לאי יציבות עולמית ולפרוץ עימותים צבאיים בעשורים הבאים, במיוחד באזורים רגישים לביטחון הלאומי האמריקאי.
 
מבט על נהר הנילוס בקהיר.
מבט על נהר הנילוס בקהיר. צילום: אי-אף-פי
 
על פי המסמך החדש, אשר מתבסס הערכת מצב מודיעינית לאומית שהוכנה לבקשת שרת החוץ הילארי קלינטון, יש סיכון מינימלי שסוגיות מים יגרמו לפרוץ מלחמות בעשור הקרוב, אם כי הן עלולות ליצור עימותים בתוך מדינות ולפגוע בשווקי המזון בעולם.

אבל החל משנת 2022, קובע הדוח המודיעיני, עלולות בעיות מים לשמש תירוץ לפתיחת מלחמות או לשמש כלי לטרור, במיוחד בדרום אסיה, במזרח התיכון ובצפון אפריקה.
 
עיקר החשש האמריקאי הוא מפני שיטפונות, בצורות ואיכות מים לקויה, אשר ביחד עם עוני, מתיחות חברתית, מנהיגות כושלת וממשלות חלשות יובילו לקריסתן של כמה מדינות.

"המרכיבים האלה צפויים להגביר את הסיכון לאי יציבות ולכישלון מדינתי, להגביר את המתיחויות האזוריות ולגרום למדינות להימנע מעבודה עם ארצות הברית על יעדי מדיניות חשובים", נאמר בדוח החדש.

סכנה משמעותית לחוסר יציבות היא שמדינות שנמצאות במעלה הזרם של הנהרות עלולות לנצל את כוחן כדי למנוע מהמדינות שבמורד הנהרות גישה מסיבות פוליטיות, וכי הן עשויות לווסת את אספקת המים הפנימית כדי לדכא התקוממויות או את מתנגדי המשטר.

עוד איום מגיע מכיוון ארגוני הטרור ומדינות עוינות שעלולות לפגוע או יאיימו לפגוע בתשתיות הקשורות למגזר המים, ובמיוחד סכרים ומאגרים. לפי הדוח, "החשש מפני הצפות גדולות ואובדן מקורות מים עלול לגרום לבהלה בציבור ולגרום לממשלות לנקוט בצעדים יקרים כדי להגן על התשתיות".

החלק הפומבי של הדוח לא זיהה את המדינות שנמצאות בסיכון. עם זאת, הוא ציין כי המחקר התמקד בנהר הנילוס, בנהרות הפרת והחידקל, בנהר המקונג, בנהר הירדן, בנהרות האינדוס והברמפוטרה ובאמו דריה שבמרכז אסיה.
 
Comments