ועדת החקירה שלא חקרה כלום

פורסם: 26 במרץ 2010, 1:55 על ידי: Sustainability Org
דו"ח ועדת החקירה הממלכתית למשק המים אומר רק את המובן מאליו. את כל מה שידענו מזמן. מי האשמים? הוועדה לא אמרה; גם לא ביקשה הסברים ממקבלי ההחלטות. הם יצאו נקיים היישר לג'וב הבא. המלצות לעתיד? גם את זה לא קיבלנו כי הוועדה רק מגבה את מדיניות הממשלה. חבל על הזמן והכסף
אופיר פינס, מועד פרסום 25/3/2010
 אלוהים זה לא אתה. נשבע לך, אתה לא אשם. איך אני יודע? כך קבעה בפסקנות ועדת החקירה הממלכתית לניהול משק המים. הם אמרו שמחדלים הביאו את ישראל לסף התייבשות.

 בשורה התחתונה, לאחר שנה וחצי של ציפיה הגענו פחות או יותר לאותו המקום שממנו התחלנו. אלא שעכשיו אנחנו משלמים הרבה יותר על מחדליהם של אלה שהוועדה התעקשה לפטור אותם מאשמה ומעונש. ומי שמתקומם על כך שישתה מים מותפלים!

אז מי כן אשם? רק אלוהים יודע, כי את זה חברי הוועדה ממש התעקשו לא לומר. לדעתם כולם אשמים, או שבעצם כולם לא אשמים. בעצם מה זה משנה? נשארנו בלי מים. בזבזנו בחוסר אחריות את המשאב הכי יקר שלנו, וכעת צריך להשקיע מיליארדים מכספי משלם המיסים. אבל את חברי הוועדה, שמונו כדי לחקור מה קרה, למה, ועל ידי מי - לא עניין כנראה לחקור מי הם האחראים למחדל.

בעיניהם זה לא חשוב, או לא ראוי, או שזה סתם רכילות. ולמה לפגוע בסיכוייהם של אותם אנשים יקרים להבחר או להתמנות לתפקידים אחרים כדי שגם שם יוכלו להזיק? למה חלילה לעמוד בדרכם? נהפוך הוא, בואו ניתן להם פרס, נוציא אותם "חלק", ואת המחדלים שלהם נמצא מככבים בדוחות הבאים. אין גבול לאבסורד. אפילו הסברים לא ביקשו מהם - איך זה קרה? מדוע לא עשיתם את הדרוש? מדוע החלטתם וביטלתם את ההחלטות (על מתקני ההתפלה)? הם קוראים את הדו"ח ומתפוצצים מצחוק.

 ומה הדו"ח כן אמר? רק את המובן מאליו. את כל מה שאנחנו כבר יודעים הרבה זמן. פשוט חבל על הזמן ועל הכסף. לא נעים לי להעיד על עיסה שהייתי חלק מטבחיה, אבל צריך ביום הזה לומר, ואני משוכנע שהמבינים בתחום יסכימו איתי, שוועדת החקירה הפרלמנטרית (של ח"כ דוד מגן) עשתה בזמנו עבודה משמעותית יותר, למרות שהחוק לא צייד אותה בכלים ובסמכויות החקירה שהיו לוועדת החקירה הממלכתית הזו.

מסקנות הוועדה באשר לעבר לא מחדשות כמעט דבר, וההמלצות לעתיד מגבות את מדיניות הממשלה כעת. לא לילד הזה פיללנו; לא בשל דו"חות שכאלה חוקקה הכנסת את חוק ועדות החקירה הממלכתיות.

 לכתבה באתר ynet

Comments