זיהום ממחלבת טרה עלול לגרום לקריסת המכון לטיהור שפכים של גוש דן

פורסם: 31 במאי 2010, 4:22 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 08:21 30/05/2010

מתקן טיהור השפכים הגדול בישראל מזהיר שבמקרה של קריסת המערכת ייאלץ להזרים את השפכים לים


מתקן טיהור השפכים הגדול בישראל, שפד"ן, נמצא בסכנת קריסה בשל הזרמת שפכים מזוהמים מהמותר ממחלבת חברת טרה בתל אביב. איגוד ערים דן לתשתיות ואיכות סביבה, האחראי על המכון שאליו מגיעים שפכי המחלבה, מזהיר שבמקרה של קריסת המערכת ייאלץ להזרים את השפכים לים. צעד כזה יגרום לזיהום חמור של מי הים ולסגירת חופי הרחצה, ובעקבותיו עלולים מנהלי האיגוד לעמוד בפני כתבי אישום פליליים.

מנהל יחידת איכות הסביבה באיגוד, דניאל סלומון, פנה בשבוע שעבר למנהלי מחלבת טרה בתל אביב, והודיע להם כי בחודשים האחרונים מוזרמים מהמפעל שפכים המכילים עומס אורגני ברמות גבוהות כל כך, שהם מסכנים את הליך הטיהור במפעל שפד"ן. מקור זיהום זה הוא, בין השאר, בשאריות מוצרי החלב. זו הפעם הראשונה שהאיגוד מודיע על סכנה לקריסת המערכת שהוא מפעיל בגלל עומס זיהום בשפכים.

"קריסת תהליך הטיהור תגרום למפגע אקולוגי גדול ומסוכן, לזיהום מסיבי של חופי הים התיכון ולסגירת חופי הרחצה בגוש דן", הזהיר סלומון את מנהלי המחלבה. "בנוסף, יביא הדבר להעמדת ראשי האיגוד לדין פלילי. אבקש לשפר לאלתר את איכות השפכים מהמפעל כדי שלא ניאלץ לפעול בכל האמצעים החוקיים הקיימים".

מכון הטיהור שפד"ן, הנמצא ממערב לראשון לציון, מטהר קרוב לשליש מכלל השפכים בישראל ונחשב למכון גדול גם בקנה מידה עולמי. הליך הטיהור מתבסס על חיידקים המפרקים את החומרים המזהמים הנמצאים בשפכים. מעבר לעומס מסוים, החיידקים אינם מסוגלים להתמודד עם המזהמים ואיכות השפכים היוצאת מהמכון עלולה להידרדר ולחרוג מדרישות החוק.

בחצי השנה האחרונה נרשמה עלייה של עשרות אחוזים בשיעורי הזיהום האורגני של השפכים המגיעים למכון הטיהור. לאחר בדיקות התברר שמקור העלייה הוא ממחלבת טרה. כדי להתמודד עם הבעיה הגביר האיגוד את צריכת החשמל כדי להגדיל את כמויות החמצן במערכת ולסייע לחיידקים בפירוק הזיהום. הדבר הביא לגידול בהוצאות האיגוד, ובכך מימנו תושבי גוש דן מכיסם את הטיפול בבעיות השפכים של המחלבה.

להערכת אנשי האיגוד, למרות הגברת צריכת החשמל מתקרב שיעור הזיהום לרמה שבה למערכת הטיהור כולה נשקפת סכנה. ללא עמידה באיכות הנדרשת לא ניתן יהיה להעביר את השפכים המטוהרים לשימושים חקלאיים ואז לא תהיה ברירה לאנשי האיגוד אלא להזרים את השפכים לים.

בעבר יצרה גם מחלבת תנובה בירושלים בעיות זיהום וכן מחלבת תנובה בתל יוסף, שבה פחת הזיהום בשנים האחרונות.

המחלבה של טרה ברחוב יגאל אלון בתל אביב גם גרמה ב-2005-2007 לזיהום מערכת השפכים ברמה גבוהה מהמותר של מלחים והמשרד להגנת הסביבה הגיש נגדה כתב אישום פלילי. לפני ארבעה חודשים הרשיע בית המשפט המחוזי בתל אביב את המפעל וכמה ממנהליו בעבירות על חוק המים, והטיל עליהם קנס של יותר מ-400 אלף שקלים.

מטרה נמסר: "בשנים האחרונות פועלת המחלבה בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה ועיריית תל אביב-יפו לטפל בכל ענייני איכות הסביבה, לרבות השתתפות בהוצאות הנגרמות. במקביל, החל תהליך של בניית מחלבה חדשה בפארק התעשייה נ.ע.מ ליד נתיבות".

לכתבה בהארץ
Comments