זיהום תע"ש עלול להשחית מיליוני קו"ב מי שתייה

פורסם: 15 בדצמ׳ 2010, 4:07 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 09:36 15/12/2010

רשות המים מזהירה מהתפשטות זיהום מי התהום שגרמו המפעלים הביטחוניים ברמת השרון


הזיהום החמור של הקרקע ומי התהום, שגרמו בעבר מפעלי תע"ש ברמת השרון, מתפשט למרחקים גדולים, ואם לא יטופל בקרוב הוא עשוי להוציא משימוש מאות מיליוני מטרים מעוקבים של מים, המשמשים מי שתייה. כך קובעת רשות המים, במסמך שהעבירה למרכז המידע של הכנסת לדיון על זיהום ממפעלי תע"ש, שהתקיים בשבוע שעבר בוועדה לבריאות וסביבה (ועדה משותפת של ועדות הפנים והעבודה) בראשות ח"כ דב חנין.

לפי רשות המים, העלות הכוללת של טיפול בזיהום עשויה להיות חצי מיליארד שקלים.

במתחם מפעלי תע"ש דלפו בעבר לקרקע ולמי התהום כמויות גדולות של חומרים רעילים מסוגים שונים. דלפו גם כמויות גדולות של דלק טילים, מסוג פרכלורט, וחומרי נפץ מסוג RDX. ברשות המים מדגישים שפעילות מזהמת זו פסקה לפני שנים רבות, אבל הזיהום שנוצר בעבר מוסיף להתפשט.

על פי המסמך שהוגש לכנסת - מסמך שהכינה מנהלת אגף איכות מים ברשות, שרה אלחנני - ריכוזי הפרכלורט במי התהום הגיעו לרמות הגבוהות מפי 30 אלף מהתקן האמריקאי (בישראל אין תקן לחומר זה). מדובר בחומר שיכול לפגוע, בין השאר, בתפקוד בלוטת התריס והמערכת ההורמונלית. בשל זיהום זה וזיהום של חומרים נוספים נסגרו כל בארות השתייה ברמת השרון, וארבע בארות בצפון תל אביב.

כעת מתברר שהזיהום מתפשט בקצב מהיר יותר משחזו מודלים שהכינו מומחים בשביל רשות המים. באחרונה התברר שגם במי התהום של קידוחים הנמצאים במרחק של עד 4.5 קילומטרים ממפעלי תע"ש אותר פרכלורט במי התהום. מדובר במקומות כמו אזור המרכז הבינתחומי בהרצליה, הכפר הירוק ושיכון דן בתל אביב. "מגמות אלו מעלות חשש כבד להמשך הפקת המים ממאגר מי התהום באזור, וממחישות את הצורך המיידי בהפעלת תוכנית שיקום המתבססת על שאיבת מים מזוהמים במוקד הזיהום וטיפול בהם", כתבה אלחנני.

תוכנית השיקום של רשות המים כוללת הפעלת ארבעה קידוחים במוקד הזיהום במתחם תע"ש. קידוחים אלו ישאבו מי תהום מזוהמים בקביעות, במשך 20 שנה. עלות הפעלתם והפעלת מתקנים אחרים היא כחצי מיליארד שקלים. המים יעברו הליכי טיהור וניתן יהיה להשתמש בהם ללא הגבלה.

בשל עלותו ומורכבותו של הפרויקט, מתכוונת רשות המים להקים תחילה שני מתקני ניסוי (פיילוט) קטנים יותר. היא פרסמה מכרז בינלאומי להקמתם. אבל לטענת אלחנני, עדיין לא הוסדר התקציב להקמתם, כמעט שבעה מיליוני שקלים. לדבריה, יש להסדיר את התקציב בהקדם, למען שיקום מי התהום, בלי קשר לתוכניות המקודמות היום לפינוי המפעלים והפשרת השטח לבנייה.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
המדינה: "ללא אישור תכנית תע"ש - הקרקעות לא יטוהרו"
לא נותנים לנשום: סכנת החשיפה למזהמים סביבתיים
דו"ח שהכין המשרד להגנת הסביבה ממפה לראשונה את הקרקע המזוהמת בגוש דן
המדינה: ניקוי הזיהום במתחם תעש השרון - בספק
אומדן רשמי: טיהור קרקעות בתעש השרון יעלה 2.3 מיליארד שקל
20 הגיבורים הירוקים של "כלכליסט"
Comments