באמצעות סיבוב קל אפשר להפחית משמעותית את ספיקת המים, בדיוק אותה פעולה שמבצע החסכם

פורסם: 30 בנוב׳ 2009, 2:15 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 בנוב׳ 2009, 10:48 ]
מועד פרסום: 28/11/2009
 
אחד הגורמים הנפוצים לבזבוז מים הוא הספיקה הגבוהה מדי בברזים. דוקטורנט מאוניברסיטת בן-גוריון מצא פתרון: כוונו את הברזים שמתחת לכיור ותחסכו המון מים.
 
לפעמים הפתרונות הפשוטים לחיסכון סביבתי וכספי נמצאים ממש מתחת לאף, צריך רק להתכופף כדי להבחין בהם. זה מה שעשה איציק ספיר-קטיראי, דוקטורנט להנדסת מכונות מאוניברסיטת בן-גוריון. את הפתרון שמצא יכולים רבים מאיתנו ליישם בבית. במסגרת תהליך ההתיירקות שעליו סופר כאן בשבוע שעבר, חיפשו פרנסי האוניברסיטה הדרומית דרכים לחסוך במים. אחד הגורמים הנפוצים לבזבוז מים הוא הספיקה הגבוהה מדי בברזים.
 
כשבסך הכל רוצים לרחוץ ידיים, אין שום צורך בזרם שבוקע בעוצמה של 100 מ"ל לשנייה (שממלא כוס ממוצעת ב- 2.5 שניות). הפתרון המקובל לבעיה הם החסכמים המפורסמים, רק שהתקנתם כרוכה בהוצאה כספית ובטרחה. רשות המים, שכבר מזמן הבטיחה חגיגית להביא חסכמים לכל דלת בישראל, עדיין תקועה בסבך הבירוקרטיה.

ספיר-קטיראי ראה את הזרמים שמכים בחדרי השירותים באוניברסיטה, ויצא מדעתו: "במשך תשע השנים שאני באוניברסיטה אני עד מדי יום לבזבוז מים בשירותים הציבוריים", כתב למנהלי הקמפוס, "הזרם חזק לעתים עד כדי כך שבשעת נטילת הידיים הבגדים נרטבים". במקום להמתין עד שיימצא תקציב לחסכמים, הוא הציע לטפל בברזים עצמם.

מתברר שבברזים היוצאים מהשיש (להבדיל מאלה שיוצאים מהקיר) מהסוג שרווח ברוב מוסדות הציבור וגם ברבים מבתי המגורים החדשים - יש ברז נוסף, מתחת לכיור, הממוקם לפני הכניסה של הצינור לקיר. יש לו אפילו כינוי - "ברז ניל". באמצעות סיבוב קל אפשר להפחית משמעותית את ספיקת המים, בדיוק אותה פעולה שמבצע החסכם.

באוניברסיטה אימצו את הרעיון, וכעת מיישמים אותו בכל הבניינים בקמפוס. ספיר-קטיראי: "זה מאוד פשוט, כל מי שיש לו ברז כזה בבית יכול לעשות את זה. לוקחים כוס ממוצעת של 250 מ"ל. צריך להגיע למצב שהיא תתמלא בתוך ארבע שניות-כלומר ספיקה של כ-60 מ"ל בשנייה. זה כמעט חצי מהספיקה הקיימת ברוב הברזים. עשיתי את זה במטבח שלי, ולמעט במקרה שבו רוצים למלא סיר גדול, זה מספיק לגמרי. כשהיטל הבצורת נכנס לתוקף, חששתי שנשלם מאות שקלים לחודש, אבל עכשיו קיבלנו את החשבון הראשון ונשלם רק 15 שקל היטל. זה הציל אותנו".
 
Comments