הברז שלכם צריך חסכם?

פורסם: 31 במאי 2010, 3:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 31 במאי 2010, 3:52 ]

קחו בקבוק, מלאו בו מים ובדקו האם הזרימה חזקה מדי ובזבזנית. ספיקת הברז גבוהה משישה ליטרים בדקה? זמן להתקין חסכמים

סופ
אביב לביא | 28/5/2010 20:07  
היטל הבצורת, כזכור, בוטל (למרות שמשוט במדינתנו המצהיבה מגלה שהבצורת עצמה דווקא לא הלכה לשום מקום), אבל תעריפי המים עלו משמעותית בתחילת השנה. למרות זאת, החסכמים שרשות המים הבטיחה לחלק עדיין לא כאן. שמעון צוק, הידרולוג ויועץ סביבתי, מציע לא להמתין לרשות המים ולרכוש חסכמים באופן עצמאי. פוטנציאל החיסכון לכל ברז - לפחות 20 אחוז.
לא  בכל ברז כדאי להתקין חסכם
לא בכל ברז כדאי להתקין חסכם צילום: SXC


אלא שלא בכל ברז כדאי להתקין חסכם - רק בכאלה שבהם הזרימה חזקה מדי ובזבזנית. צוק מציע שיטה קלה למדידת הספיקה בברז הביתי שלכם. האביזרים: בקבוק פלסטיק (למשל בקבוק שתייה רגיל בנפח ליטר וחצי) ושעון עצר. המדידה: מצמידים את פתח הבקבוק לפיית הברז (אם אי אפשר להכניס את הבקבוק לכיור, משתמשים בקופסת פלסטיק בעלת נפח ידוע); פותחים את הברז במלוא העוצמה, ובמקביל מפעילים את שעון העצר; ברגע שהבקבוק מתמלא-עוצרים את השעון וסוגרים את הברז. מומלץ לחזור על המדידה שלוש פעמים, כדי לשפר את הדיוק.

התוצאות: מחשבים את ספיקת הברז במונחים של ליטר לדקה (למשל: אם בקבוק של ליטר וחצי התמלא בעשר שניות - הספיקה היא תשעה ליטר/ דקה). אם ספיקת הברז היא שישה ליטר לדקה או פחות - הברז נחשב חסכוני על פי הסטנדרט של רשות המים, ואין צורך בחסכם. אם הספיקה גבוהה יותר - חסכם יוכל לחסוך מים וכסף.

אל תשכחו לעשות שימוש מועיל במים שהזרמתם במהלך המדידה-להשקיה, לשטיפת הרצפה או להדחת האסלה. מדידה כזו, אגב, אפשר (ומומלץ) לערוך גם בבתי ספר, שם ניתן להפקיד אותה בידי תלמידים אחראיים. הם אפילו ייהנו וגם ילמדו משהו על חיסכון במים.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
איך קונים חסכמים?
Comments